Geçmiş Gelecek Şimdi

Gelmiş Geçmiş

Aslında geleceğimizi belirleyen en önemli şey geçmişimizdir. Yaşadıklarımız yaptıklarımız hep bizim geleceğimizi şekillendirir. Geçmişi değiştirmek yada böyle bir şansa sahip olmak her insanın aklından geçer. Ama bunu yapmak o kadarda kolay olmaz .Geleceği görmek  güzel olabilirdi. Düşünsenize   sınavı geçebilecek miyim ? üniversitede nereyi kazanırım ? hayalimdeki  arabayı alabilecek miyim ? bahçeli bir evim olacak mı ? hastalıkların çözümü bulunacak mı ? Ve buna benzer soruları sayfalarca yazabiliriz ve çoğaltabiliriz. Eğer bunların cevabını önceden görebilseydik bütün bunları elde etmek için hayatta mücadele etmek için yeteri kadar çalışmazdık herhalde. Olacakları öğrenince de hayatın bir sürprizi kalmazdı bence. Bu nedenle  geleceği görmek bana pek mantıklı gelmedi.

Geçmişi değiştirmek. .Peki bu olsaydı ne olurdu .Aslında bu günün bilinci ve aklıyla  geçmişe gidip bir şeyleri değiştirme şansımız olsaydı geçmişi değil geleceği değiştirecektik. Belki ufak tefek değişiklikler geleceği çok etkilemeyecek ama büyük değişiklikler geleceği baştan yazabilir. Sonuçta geleceğimizi  geçmişimiz oluşturur. Bu müthiş bir fırsat olabilirdi.Hayatta yer aldığımız andan itibaren gecen zaman geçmiştir. Geçmiş hem kötüyü hem sevgiyi hem iyiyi içerir.Geçmiş nası ucu bucağı olmayan , nasıl her şeyi barındıran bir kelimedir.Geçmişle gelecek arasında bir köprü vardır.İnsan geçmişinden ders alır , sorgular yeni bir karar vermeden önce bile öncesini düşünürüz.Belki de hatalardan çıkardığımız dersler bizi güzel huzurlu günlere sürükleyebilir. Yaşadığımız acı günler hüzünlü günler geçmiştir.Ama mutlu olduğumuz huzurlu hissettiğimiz bir anımızda geçmiştir.Geçmiş bu özelliğiyle zıt kutupları içinde barındırır.Geçmişin iyisi kötüsü olmaz bence.Kötü olanlardan ders çıkarıp iyiye yönelmeye çalışırız.İyi olayları ise sevgiyle hatırlarız.

Yine de geçmiş geçmişte kaldı. Gelecek ise önümüzde bize muhteşem fırsatlar sunmak için bekliyor. Geçmiş iyisiyle ve kötüsüyle bitti gitti. Gelecek ise bütün umutlarıyla bütün ihtişamıyla önümüzde duruyor.Bu hayat bizim. Bir daha gelme şansımız yok Geçmişte ne olursa olsun geçmiştir, ötesi yok sanırım.Hedeflerimize ideallerimize doğru ilerlemek için sımsıkı sarılmamız lazım hayata.

Ben ne geleceği görmek isterdim. Nede geçmişi değiştirmeyi. Şu anı yaşamak, anı yakalamak ve bundan keyif almak isterdim. Geçmişte yapamadıklarıma üzülmek yerine geleceğimi inşa etmek , geçmişten ders çıkarıp, şuana odaklanmayı tercih ederim. Geçmiş geçti . Gelecek henüz yaşanmadı. Ama şu anı yaşıyoruz. Tadını çıkaralım. Geçmişi değiştirmek yada geleceği görmek önemli değil bence.Ama şuan çok önemli, güzel yaşamlarda güzel insanlarla  , hayata sıkı sıkı tutunarak  sevdiklerimizle emeğimizle güzel bir gelecek inşa etmeliyiz. Ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım, ve bu arada hayatın bana sunacağı tüm güzellikleri sürprizleri heyecanla bekleyeceğim.

(Visited 75 times, 1 visits today)