Gemişten Gelen Cahillik

Eskiden gelen kız çocuklarına olan ön yargı, daha düşük görme ve ezme eskisi kadar çok olmasada devam etmekte. Sürekli bir kadın öldürülmekte ve buna susuyoruz. Yaptıkları yanlış ileride onlara vicdan azabı çekmesine neden olur.

Kadınları, çocukları ve bebekleri kendilerinden daha güçsüz diye bütün sinirlerini onlardan çıkarmak zorunda değiller mesela eskiden bebek kız doğduğunda canlı canlı gömmeleri hiç iç açıcı bir hareket değil. Doğan her kız çocuğunu öldürüyorlar fakat hiç düşündülermi anneleri olmasa nasıl dünyaya geliceklerdi. Peki kızlara yemek yapmayı, erkeklere araba sürmeyi öğrettikten sonra neden sen araba kullanamıyorsun veya neden sen yemek yapamıyorsun demeleri çok saçma. erkeklerin işi neden yemek yapmak değildir, kadınlar neden eve ile ilgili şeyleri yapmak zorundalar. Bazı insanların görüşlerini anlayamıyorum, güçlü olmaları bu gücü böyle şeylerde kullanması anlamına gelmez. Bahaneleride kendileri kadar saçma bazen düşünüyorum mantıklı bi nedenleri varmı diye ama asla olmuyo. Bir insanın canını yakma, hayatını mahvetmek ve onu zor durumda bırakmak bu kadar kolay olmamalı, insanların canını yakmadan konuşmak çok kolay birşey fakat bunu hala anlamamaları gerçekten çok üzücü. Ve ben hiçbir ülkede bu kadar haksızlık ve şiddet yok ve bunu duyan diğer ülkenin toplumu bizim hakkımızda kötü şeyler düşünmeye başlıyo işte bu yüzden diğer ülkelerden daha düşük ve bilinçsiz bir toplumuz. Neden hiç empati kurmuyorlar bu muamele kendilerine yapılsa onlar bir daha böyle bir şey yapmıcaklarından eminim çünkü bunu yapmak onlara göre bir tür sinir atma şekli. En kötüsü şiddet gösteren insanların hiç ceza almaması, gözaltına alıyorlar bırak orada bir gün kalmayı girdikleri gibi çıkıyorlar sonrada diyolarki neden bu kadar çok kadına şiddet var. İnsanlar nasıl cezalandırılır ve nasıl bir daha yapmamaları sağlanır bunları bilmediğimiz için bu cahilliği durduramıyoruz. Böyle giderse bunun sonu olmaz ve böyle bir ülkede yaşamak dahada zorlaşıcak yani en azından kadınlar ve çocuklar için.

Hepimiz bunu nasıl durduracağımızı biliyoruz fakat neden uygulayamıyoruz sizcede çok saçma değilmi. Mesela bir olay gördüğümüzde tek başımızaysak bunu durdurmak çok zor olabilir ama yakınlarda biryerlerde illaki başkaları vardır, bunu görmesek bile neden gözaltına aldıktan sonra hemen bırakırsınızki onlara büyük bir ceza verdikleri sürece böyle vakalar durmayacak ve hayatımız kaçmaktan, saklanmaktan ve susmaya devam ederek yaşıyacağız. bir ağaç düşünün ağacın kökleri özgürlük ve mutluluk, gövdesi sevgi ve geri kalanı diğer insanın psikolojisini bozan şeyler. Bu ağacın gövdesini keserseniz ilerleyen zamanlarda düzelebilir dünyada çok insan var ağaç yeniden büyüye bilir fakat bu ağacın köklerini keserseniz yani birinin mutluluğunu ve özgürlüğünü alıp onun hayatını ona zindan ederseniz bunun geri dönüşü neredeyse imkansız kadar zor olur. Başkalarının ağaçlarını kesmek size bir şey kazandırmaz. hala ülkemizi kurtarmak için çok geç değil.

(Visited 22 times, 1 visits today)