Genel Ağda Kaybolmak

Genel ağ insanoğlunun yaptığı en önemli icatlardan bir tanesidir. İlk olarak 1950’lerde, Amerika Birleşik Devletlerine ait ARPANET veri ağı kullanılmaya başlandı. Sonrasında ise yine çeşitli veri ağları geliştirilerek veri taşıma işi daha da uzaklara yapılmaya başlandı. En sonunda bu ağların birleşmesi ile genel ağ oluştu. Genel ağın şu anki işlevi ise tamamıyla veri aktarmak değil. Neredeyse herkesin elinde bir internet sitesi oluşturma imkânı varken bu siteler geliştikçe gelişti. Sonunda ise Dünya’nın etrafından günlük milyonlarca kullanıcıya ulaşan sosyal medya siteleri oluştu.

Bu siteler kullanıcılarının resim, video gibi medyalarını paylaşmasına izin verip aynı zamanda kullanıcıların sadece birkaç cümleden oluşan yazılarını da yayımlamalarını sağlıyordu. Tabii bunun normal veri ağı ile iletişimden farkı ise kullanıcının mesajını hazırlama, yollama ve mesaj alma kısımlarının müthiş derecede hızlı olması idi. Şimdilerde insanlar zamanlarının çoğunluğunu, genellikle telefonlarında olmak üzere, sosyal medyada geçiriyor. Sosyal medyanın içerisindeki medyaların oldukça ilgi çekici olması da kullanıcıları sürekli olarak siteyi kontrol etmek zorunda bırakıyor. Sosyal medyaya olan bağımlılık her ne kadar ciddi olsa da bugünkü konumuz daha farklı. Sosyal medya aynı zamanda herhangi bir kısıtlama olmadan insanların fikrini paylaşabileceği bir ortam oluşturuyordu. Bazı devletler sosyal medyanın insanlara verdiği özgürlüğü kısıtladı. Başka devletler ise direkt bazı internet sitelerine sansür koydu. Bu sıralarda sosyal medya ile gerçek hayatın fazla iç içe olduğunu hatırladık. Neredeyse yaşadığı yeri belirtecek kadar güvenilir olmuştu bu siteler. Ancak siteler güvenli olsa bile kullanıcı ile sitenin arasında olan güvenliği sağlıyordu, kullanıcı ile başka bir kullanıcı arasındaki güvenliği tam anlamıyla veremiyordu. Sonuç olarak bu gibi olayların karşısında kullanıcılar güvenliklerinin ve kişiliklerinin korunması için tam anlamıyla onları anomim yapacak bir şey aradılar. Bunun için de ilk olarak Amerikan hükümetinin kendisi için kullanmayı amaçladığı bir projeyi buldular. Tor arama motoru kullanıcılarının gerçek kimliklerini gizleyerek şifrelenmiş bir bağlantıda internette dolaşmalarını sağlamış, ancak o da tamamen korumakta başarısız kalmıştır.

Sonuç olarak genel ağda gizli olmak son zamanlarda talep edilen bir özellik olmuş, ancak tamamıyla yerine getirilememiştir. Bunun nedeni ise birisini tamamen genel ağdan silebilecek bir yolun olmamasından kaynaklı. Aynı zamanda bazı şirketlerin sırf insanlardan bilgi almayı amaçlaması da sosyal medyanın para kaynaklarında birisi olduğu için genel olarak şirketler buna pek sıcak bakmıyor. Benim düşüncem ise insanların gizliliğe sahip olması gerektiği. Bazı insanlar kendilerini görüşlerinden dolayı gizlemek isteyebilir. Bazıları ise genel olarak gizlenmek isteyip interneti kullanmaya devam etmek isteyebilir. Bunların herhangi birinde sıkıntı yokken şirketlerin kullanıcılarına gizlenmeleri için bir yol sunmamaları biraz abes kalıyor açıkçası. Bu yüzden insanların genel ağda kimliklerini gizlemesini destekliyorum.

(Visited 55 times, 1 visits today)