Mavi Çilek

Genetiğe Karışmak Çözüm Mü, Sorun Mu?

Genetiğiyle oynanmış gıdalar bulunduğunu hepimiz aşağı yukarı biliyoruz, bu gıdalar açlığa çözüm olabilseydi ne olurdu? Genetiğiyle oynanmış olan meyvenin, sebzenin hatta bazı etlerin olduğu doğrudur. Genetiğiyle oynanarak belki daha lezzetli, büyük, renkli ve daha fazla yapabilirler ama genetiğiyle değiştirilmiş organizmalar; adıyla birlikte zaten bize genetiğinin değişmiş olduğunu açıklar. Bu genetik değişimler karıştırılmış bitki tohumundan mikroorganizma barındıran aşılara kadar çok çeşitte ve şekilde bulunurlar. Onları sevin ya da sevmeyin, zararları vardır ve onları savunmanız bu durumu değiştirmez.

Asıl konuya gelirsek, bu genetiğiyle oynanmış gıdalar çözüm müdür, yoksa sorun mu? Bazı insanlar yemek bulamazlar ama bunun için bir yemeğin genetiğiyle oynanıp onlara artmasının sağlanması, onların sağlığının bozulmasına sebep olur. Bu ilerde onların pişman olması ile sonuçlanabilir. Onların da sağlığı bu durumdan etkilenebilir.

Sonuç: Bazı genetik değişim durumlarının zararları olduğunu ve ne yapılması gerektiğini öğrendik. Genetiğin değiştirilmesi çözüm değil, sorundur.

Ek: Yemek bulamayanlar bulsa ve yaşasaydı, Dünya’da yeterli su ve elektrik kalmazdı.

Açılım
GDO: Genetiği Değiştirilmiş Organizma.

(Visited 19 times, 1 visits today)