Gerçek Dost

Bir gece habersiz bize gel
Merdivenler gıcırdamasın,
Öyle yorgunum ki hiç sorma
Sen halimden anlarsın.

Sabahlara kadar oturup konuşalım
Kimse duymasın.
Mavi bir gökyüzümüz olsun, kanatlarımız
Dokunarak uçalım. 

Cahit Külebi

Dost koşulsuz sevendir, özgürlüktür, oturduğunda saatlerce sohbet edebileceğin, çekinmeden her şeyini anlatabileceğindir. İyi günde kötü günde yanında olandır dost. Sırtını yaslayabildiğin, koşulsuz güvendiğin, kendinden fazla önemsediğin, seni senden fazla düşünendir. Her insanın muhakkak gerçek bir dosta ihtiyacı vardır. Düştüğünde onu kaldırabilecek birine…

Her insanın birçok arkadaşı vardır ama onlar gerçek dostlarımız değillerdir. Arkadaşlarımızı kendimiz seçeriz fakat dostumuzu seçmek pek de mümkün değildir. Dostluk kendiliğinden kurulan bir şeydir. İlk tanıştığınızda nefret ettiğiniz kişi 1 yıl sonra en yakınınız haline gelebilir.Gerçek dostluk zor elde edilir.

Birçok şiire ve romana konu olan dostluk duyguların en güzelidir. Bazı kişiler paraları olduğu için veya istedikleri şeylere sahip oldukları için kendilerinin şanslı görürler ama asıl şanslı olan kişi gerçek bir dostu olan kişidir bence.

Eğer insan ağladığında başını yaslayabildiği bir  omuza, canı sıkıldığında her türlü çılgınlığı yapabileceği birine, mutluluğunu paylaşabildiği birine sahipse işte o kişi gerçekten şanslıdır çünkü gerçek bir dost bulmuştur.

Ben gerçek dostu arayarak bulabileceğimize inanmıyorum. Gerçek dostu bulmak için aramamıza gerek yoktur. Zaten zamanı geldiğinde o bizi bulur. Gerçek bir dost bulduğunuzda aynaya bakma gereksinimi duymayacaksınız çünkü ona her baktığınızda kendinizi göreceksiniz.

Şimdi size kendi dostumdan ve nasıl tanıştığımızdan bahsetmek istiyorum. 9 yaşımdayken voleybol oynamaya başladım. Bir kulübe kayıt oldum ve ilk antrenmanda bir kızla tanıştım. İlk başta çok ısınamadım ama arkadaşlığımız yavaş yavaş ilerledi. Birbirimize sırlarımızı anlatmaya başladık ( Bu bence arkadaşlıkta gelinmiş olan güzel bir noktadır. Birine kimseye anlatmadığın şeyleri anlatıyorsan arkadaşlığınız ilerliyor demektir.) Sıkıldığımızda kimseden utanmadan aklımıza gelen her şeyi yapmaya başladık. Dostluğumuz kendiliğinden ilerledi ve bu yıl arkadaşlığımızın 8. yılı ve hemen hemen her güzel anımın içinde o var. Belki de hayatımda verdiğim en iyi karar voleybola başlamaktı. Eğer voleybola başlamasaydım bu kadar güzel bir dostluk kazanamayabilirdim.

Gerçek dost sizin yanlışınızı görünce sizi uyaran kişidir. Bunu herkese yayan değil. Gerçek dost siz bir şeyden sıkıldığınızda siz bunu söylemeden anlar. Üzgün mü yoksa mutlu olduğunuzu anlaması için sizin tek bir bakışınız yeterlidir. Gerçek dost tek bir sözcükle o gün yaşadığınız sıkıntıyı anlar ve çözüm üretmeye çalışır. Hani leb demeden leblebiyi anladı diye bir söz vardır ya işte bu söz dostunuzla konuşurken sık sık karşılaştığınız bir durumu anlatır.

Eğer şu hayatta bir dostunuz varsa sımsıkı sarılın ona ve hiç bırakmayın. Belki şu an farkına varamıyor olabilirsiniz ama eğer o hayatınızdan çıkarsa, yanınızda ne kadar çok arkadaşınız olursa olsun, çok yalnız kalırsınız.

 

(Visited 196 times, 1 visits today)