Gerçek Dünya Düzeni

Son zamanlarda bir şey beni rahatsız ediyor bahse girerim daha önce bu ifade bazılarınızı rahatsız etmiştir. “Gerçek dünyaya hoş geldiniz”. Bunu hiç duydunuz mu? Genellikle başkasının söylediği ya da yaptığı şey hakkında alaycı bir açıklama olarak tasarlanmıştır. Ayrıca böyle ifade edilmiş olabilir:

İşler böyle yürümüyor. (Yaşlı ve bilge olduğun zaman daha iyi bir gün anlamayacaksınız). Kulağa hoş geliyor, ama gerçekçi değil.

Sizinle çok önemli bir şey paylaşmama izin verin: Bunlar, insanların sizi marjinalleştirmek istedikleri zaman söyledikleri şeylerdir.

Diğer olumsuz sıfatlar idealist, naif ve iyi anlamlıdır. Bu kelimeleri duyarsanız, hazır olun birisi size ‘gerçek dünya’ yorumlarını anlatmaya çok yakındır. Daha kesin olmak gerekirse size gerçek dünyaya hoş geldinizi anlatmak isteyenler açısından neye benzediğini söyleyeyim.

İlkelere veya değerlere sadık kalmak bir noktada takdire şayan, ancak bir süre sonra daha iyi bir iyiliğe sadık kalmak için onları tehlikeye atmamız bekleniyor. Hiç kimse ‘çok fazla’ bir şey olmamıştır. Çok zekiysen, normal insanlarla ilişki kuramazsın. Eğer çok zenginsen, geri kalanımızın nasıl yaşadığını anlamıyorsun. Eğer çok iyi iseniz dünyanın her insanın kıt kaynaklar için rekabet etmesi gereken bir köpek yiyen olduğunu bilmediğiniz için naifsiniz. Kendi yolunu bulmak mümkün olan herkeste şüphe ile olsa dahi tedavi edilmelidir. Tutum, ” Eğer bunu yapamazsam, sen de yapamayacaksın.”

Lütfen dikkat: gerçek dünya gerçeklik değildir. Gerçekler tarafından tanımlanmamıştır. Sıradan olmayan ortalama insanların kolektif algısı ile belirlenir. Onlar Matrix’teki mavi hapı alan insanlardır.

Hatırlıyor musunuz? Doğal olarak, gerçek dünya hakkında konuşanlardan farklı bir bakış açım var. İşte bakış açımla nasıl gördüğüm.

Kimse senden daha iyi değildir. Hayatımızın en güzel yılları ne arkamızda ne de önümüzde. Şu an buradalar, bu yüzden onlardan faydalansak iyi olur. İyi bir işten uzaklaşabilir ve geride bıraktığınız meslektaşlardan daha fazla özgürlük ve fırsata sahip olabilirsiniz. Ertelenen hayattan zevk almak belirsiz bir umut yıllarında istediğimiz gibi insanların erken yaşta amaçlarını bulmalarını engelleyen yanlış bir inançtır. Dışarı çıkıp görmeniz için dünya sizi bekliyor. Bunu çözeceksiniz.

‘Gerçek dünyadaki’ insanların bu fikirler hakkında ne söylediklerini çok iyi biliyorum. Onlar hemen hemen her zaman gerçekçi olmayan fikirler hakkında tarih boyunca söylenmiştir. Bilirsiniz, kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olmamaları, insanların satın alınması ve satılmaması, insanların dini metinlere erişimi olması, suçluların basitçe ölüme terk etmek yerine rehabilite edilmesi gerektiği gibi kavramlar.

Gerçek dünyada asla işe yaramayan çılgın, gerçekçi olmayan fikirlerin hepsinin yanıtı: ”Gerçek dünyaya hoş geldiniz, burada böyle değil ” size sunulduğunda, görmezden gelip gelmeyeceğinizi veya savaşıp savaşmayacağınızı seçmeniz gerekir.

İlgili resim

Savaşmayı seçtiğinizde dikkatli olun, çünkü bu inançları tutan insanlar kafesli hayvanlar gibidir. Uzun vadede daha akıllı, daha güçlü ve onlardan daha fazla dayanıklılığa sahipsiniz, ancak kısa vadede, elinizi kafese koyarsanız ısırılabilirsiniz. Hayvanlar ya da küçük fikirli insanlar tehdit hissettiklerinde, yakındaki herkese ateş etme eğilimindedirler. Eğer (dikkatli bir şekilde) savaşırsanız, akla gelen cevap böyle bir şeydir:

“Belki de dünyanızda sizin için böyle değil. Ancak, hepimiz uyurgezer değiliz. Bazılarımız yaşıyor. Bazılarımız gerçekçi olmaktan vazgeçmedi. Bazılarımız kırmızı hapı almış. Bazılarımız gerçek dünyadaki şeyleri istemiyor.”

Yaşayan Dünya:

Gerçek dünyaya alternatif, yaşayan dünyaya katılmaktır. Joseph Campbell bu alternatifi yıllar önce hayatın anlamı hakkında yazdığı zaman anladı: “Arıyorsan senin için bir anlamı yok demektir.” Gerçekten bunu aradığımızı sanmıyorum. Aradığımız şey hayatta olma deneyimidir.

Yaşayan dünya bize çevremizdeki parçalanan dünya hakkında mutlu olmak için başka bir neden verir. Zenginliği ve iş güvenliğini kaybetme bağlamında, daha fazla insan hayatta olma deneyimini aramayı tercih ediyor. Bazıları (kesinlikle hepsi değil) gerçek dünyanın onları başarısız olduğunu ve perdenin kaldırıldığını şimdi yapmanın başka bir yolunu bulmaları gerektiğini fark ediyor.

Evet, size söylenen her şeyin bir yalan olduğunu fark etmenin berbat olduğunu biliyorum, ama alternatifi düşünün tüm hayatınızı yalana inanarak geçirmeyi mi tercih edersiniz? Beni yanlış anlamayın, yalanı seçecek çok insan olduğunu biliyorum. Fikirlerinizin gerçekçi olmadığını ve gerçek dünyada yaşamadığınızı söyleyenler onlardır.

Ama iyi haber şu ki, ‘gerçek dünyadaki ‘ insanlar saflarını kaybediyor ve bazıları uyanmaya hazır. Eğer bunu zaten yaptıysanız, oyunun önündesiniz.

İnsanların uyurgezerlikten uyanmak ve yaşayan dünyaya onları hoş geldiniz demek yardımcı olabilir.

Bunun gerçekçi olmayan bir fikir olduğunu sanmıyorum.

(Visited 30 times, 1 visits today)