Gerçek Eğitim

Türkiyedeki eğitim sistemini düşünün. Yeteneklerin önemli olmadığı, tüm çocukların aynı eğitimi gördüğü sıradan bir eğitim sistemi. Sizce çocukları bu şekilde yetiştirerek  ülkemizi gururlandıracak sporcular, müzisyenler  yetiştirebilir miyiz? Futbolcu olmak isteyen bir çocuğun hayatı boyunca asla kullanmayacağı kadar ileri bir matematik bilgisi onun ne işine yarayacak?

Eğitimin sistemimizde durum bu şekilde olunca değişiklikler zorunlu hale geliyor. Yetenekleri göz ardı eden bir sistemin yanı sıra birde ezbere dayalı eğitim sorunu var. Çocukları öğrendiklerini deneyimleme fırsatı bulamıyor, dolayısıyla bu da yanlış bir öğrenmeye yol açıyor. Yani çocuklar küçük yaşta hem zorlu dersler görüyor hem de bunları deneyimleyip öğrendiklerini pekiştirme fırsatı bulamıyor. Üst üste gelen bu sıkıntılar zaten ağır olan derslerin öğrenilmesini bir hayli zorlaştırıyor.

Bu sorunların çözülmesinde çözüm olarak birinci sırada deney ve gözleme bağlı eğitimin yaygın olduğu okullar gerekiyor. Şuan ki eğitim sistemimizde deney ve gözleme en yatkın olan ders olan fen derslerini dahi tamamen ezbere dayalı şekilde görüyoruz. Çocukların öğrendiklerini denemeleri, okulda öğrendiklerini birde gerçek hayatta deneyimlemeleri onlar için çok faydalı olacaktır. Sıradaki sorun ise yeteneklerin göz ardı edilmesi. Müziğe yatkınlığı olan bir çocuğun ileri derecede matematik bilgisine ihtiyacı yoktur. Tüm çocukların belli bir seviyeye kadar eşit eğitimi alıp belli bir düzeyden sonra yetenekleri ve tutkuları üzerine ayrılamaları gerektiğini düşünüyorum.  Tamamen aynı eğitimi görmüş, ilgi duydukları alanlardan mahrum bırakılmış çocukların olması gerçekten çok üzücü. Ülkemizin eğitim sistemi çocukların ilgi duydukları alanları geliştirmektense onlara aynı eğitimi zorunlu olarak vererek onları köleleştiriyor.

Ülkemizin eğitim sistemindeki sıkıntılar belki de geleceğin sporcularını, müzisyenlerini yok ediyor. Herkes eşit bir eğitim zorunlu kılınıyor ve ilgi alanları geri planda bırakılıyor. Ülkemizin bu sorunları acilen çözmesi, eğitim sistemimizi acilen değiştirmesi gerekiyor. Daha başarılı bir eğitim sistemi ile farklı yetenekli çocukların yeteneklerini köreltmek yerine onlara bu yetenekleri geliştirmek için bir fırsat verilebilir. Böyle ülkemizde ezbere dayalı çalışan değil, kendi zekasını kullanan, dersleri gözlem yaparak öğrenen gerçekten zeki çocuklar olabilir.

(Visited 10 times, 1 visits today)