Gerçekleşemeyen Amaçlar

Okula giden bir çocuğun okul hakkında her zaman şikayetlerini duyarız fakat çocuğun neden böyle şeyler söylediğini düşünmeyiz ya da en iyi senaryo çocuğa yapabilecek bir şeyi olmadığının söylenmesi, sadece okulu bitirmesi gerektiğinin söylenmesidir. Bu kadar kişi okulların şimdiki zamanlarda çok kötü olduğunu, hayatlarının geri kalanında hiçbir işlerine yaramayacağını söylerken, neden bu konu hakkında bir şeyler yapma şansımız varken sadece oturup dinliyoruz?

Okul 1800 yıllarında bulunmuş ve böyle bir şeyin olma gerektiği kararı alınmıştır. Ne yazıktır ki okul sistemi her ne kadar yaşadığımız dönemin kendisi değişmiş olsa bile hala pek değişmemiştir. O zamanki okul sistemi o zaman yaşayan insanlara hitaben kurulmuştur. İnsanlar zamanla birlikte evrilirler ve değişirler. İnsanların yaşam tarzı inanılmaz bir şekilde değişip geliştiği için okul gibi bu kadar önemli bir şeyin aynı kalması saçmalıktan ibarettir.

Çoğu öğrenci okulun onlara bir şey katmadığı yönünde şikayetlerde bulunur fakat acaba dedikleri doğru mu diye düşünmeyiz. Okul tabii ki insanlara temel yaşam becerilerini öğretmektedir ama maalesef öğrettikleri şu an yaşadığımız zaman diliminde yeterli kalmamaktadır. Öğrenciler okulda artık sadece ne yapıp yapmamaları gerektiği öğretilerek direkt ders ve konularına geçmektedirler. Okullar ne yazık ki bir çocuğa nasıl arkadaş kurması gerektiği hakkında bir fikir vermemektedir, yaşadığı zorlukları nasıl aşması gerektiğini, stresi nasıl yenmesi gerektiğini, istemediği bir şey olunca nasıl tepki vermesi gerektiğini öğretmemektedir. Bir okulun asıl amacı, bir insana nasıl hayat tecrübesi katabileceğini bulmak olmalıdır.

school ile ilgili görsel sonucu"

Şu anda ise okulların tek derdi bir öğrenciyi derslerde başarılı yapmak ve üniversite sınavında iyi bir dereceye girmesini sağlamaktır. Çoğu insanın fark etmediği şey ise bir üniversiteyi kazandıkları için kendileriyle gurur duymalarının aslında ne kadar yanlış olduğudur. Tabii ki bir üniversiteye girebildiği için bir öğrenci mutlu olmalı, sevinmeli ama aynı zamanda kendisinin aslında hiçbir şey bilmediğini de anlaması gerekmektedir. Okulda verilen derslerin dışında hayat ile ilgili bir tecrübesi olmadığının farkına varması, okulda öğrendiği konuların ona aslında yaptığı iş dışında hayatta bir yardımı dokunmayacağının farkına varması gerekmektedir.

Okulların tamamen gereksiz olduğunu söylemiyorum. Okulların, kabul etmek istesek de istemesek de, bizlere yardımı dokunduğu konular vardır. Bunlardan en önemlisi ise istediğimiz bölümü kazanabilmek için öğrencilere verdiği destektir. 12 yıl boyunca bizim istediğimiz yeri kazanıp başarılı olup hayatımızı geçindirecek kadar para kazanabilmemiz için verdiği uğraşlardır. Hayatımızı ve sonrasında ailemizi geçindirecek kadar para kazanmamız çoğumuz için her ne kadar önemli olsa da asıl önemli şeyin bu olmadığını anlamış olan pek az insan vardır. Ve bu insanların içinde kesinlikle okul sistemi üzerinde yetkisi olan kişinin olduğunu düşünmüyorum.

Bir okul öğrencilere zorlukları nasıl kaldırmaları gerektiğini, aynı anda iki işi nasıl yapması gerektiğini ve en önemlisi hayatla nasıl başa çıkabilecekleri hakkında bilgi vermelidir, okul sadece derslerden ve sınavlardan ibaret olmamalıdır.

(Visited 40 times, 1 visits today)