Gerçekliğin Derin Suları

İnsanların düşünce yapısını anlamak, herkes için yapılması en zor şeylerden biridir. Herkesin düşünce yapısı farklı olduğundan kimseyi bir şeyi neden sevdiği ile sorgulayamazsınız. İnsanlar dünyada yaşayan diğer canlılardan daha gelişmiş canlılardır. “Gördüğünü yorumlayabilme”  de bu gelişmişlik seviyesinin bir göstergesidir. Bazı şeyler herkesin gözünde güzel gözükmeyebilir. İnsanlar kendileri gördüklerinde bazen olumsuz düşüncelere kapılabilirler. Ancak bunun sebebi kişin hoş görünmemesi değil hayatımızın içinde artık bulunan bazı uygulamalar yüzünden de olabilir.

İnsanlar genel olarak gün içerisinde kendi yüzlerini fazla görmezler. Kendileri hakkında olumsuz düşüncelere kapılmalarının bir nedeni de bu olabilir. Ancak, hayatımızda yer etmiş bazı programlar vardır ki bazı özellikleri sizin normal olarak çektiğiniz bir fotoğrafı sanki başka bir yerde çekmişsiniz gibi gösterebilir. Sanal olarak neredeyse artık her şey yapılabiliyor ve çekilen fotoğraflar üzerinde de istenilen şekilde oynanabiliyor. İnsanların yüzünde yapılan ya da arka planda yapılan bazı değişiklikler, insanlar tarafından genel olarak seviliyor. Ancak, yapılan bunun gibi değişikler insanı doğallıktan uzaklaştırdığı için insanlar kendilerini gördüklerinde bir umutla bakarlar ama insanlar kendilerini gördüklerinde olumsuz düşüncelere kapılabilirler. İnsanlar fotoğraftaki hallerini çok beğenip daha sonra normal hallerini gördüklerinde olumsuz düşüncelere kapılmaları çok da sıra dışı değil.

İnsanlar gördükleri ve beğendikleri bir şeyi genel olarak akıllarında tutarlar. Özellikle de eğer beğendikleri şey kendileriyse aynaya baktıklarında hayal kırıklığına uğramaları fazla şaşırtıcı olmasa gerek. Ne de olsa insan için en önemli şey kendisidir. Doğal olarak kendini bir güzel, bir çirkin görmek kişi için zor olmalı.

Artık neredeyse internette çekildiği gibi yüklenen herhangi bir fotoğraf yok. Yüklenen neredeyse her fotoğrafta bazı değişiklikler yapılıyor. Bu değişikler insanların gözüne hoş geldiği için de yaygın bir şekilde uygulanıyor. Ben yapılan değişiklere karşı değilim ama eğer insanlar kendi görünüşleri hakkında olumsuz düşüncelere kapılıyorlarsa çektikleri fotoğraflarda fazla değişiklik yapmamalılar. Çünkü kendilerini gördüklerinde fotoğraftaki gibi hoş görünmeyecekler. Bu da kendileri hakkında olumsuz düşüncelere kapılmalarını sağlar.

Yani sanal ortamda yapılan ve fotoğrafın doğal halini altüst eden bu değişiklikler insanın kafasını olumsuz düşüncelerle doldurabilir. Kendisini fotoğrafta çok beğenip aynaya umutla giden birisi kendini beğenmiyorsa bunun suçlusu kendisidir. Eğer fotoğrafta fazla oynama yapmazsa kendisi için fazla da umuda kapılmayacak. Sonuç olarak da hiçbir zaman kendisi için olumsuz şeyler düşünmeyecek. Sanal dünya göründüğünden çok daha farklı olabilir. Gerçek dünyanın bazı acı yanları da olsa yapılan değişiklikler sizi kendinizle küs bırakmasın.

 

(Visited 28 times, 1 visits today)