GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR KIYAFETLER

Plastik poşetler ,teneke kutular ,kullanılmayan piller gibi geri dönüştürülebilir malzemeleri geri dönüştürmek doğaya ve dolayısıyla bizlere katkı sağlar. Temiz hava ,temiz su ,temiz çevre ,temiz gıda için üzerimize düşen görevlerden biri de geri dönüşüm.

Geri dönüştürülmüş materyallerin kullanım alanı geniş. Bunlardan biri de kıyafet sektörü. Şuanda bazı firmalar kıyafetlerini geri dönüştürülmüş materyallerden üretiyor. Bu materyallerin kullanımını yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çünkü bu ayrı zamanda su kullanımını da azaltan bir şey. En basit tişört veya kot pantolonu üretebilmek bile 8 tondan daha fazla suya mal oluyor. Kıyafetleri geri dönüştürmek de çok önemli. Tek bir kıyafetin geri dönüşüme kazandırılmasıyla ortaya çıkacak olan 32 kg karbonun ve 400 MJ enerjinin yeniden kullanılarak havaya salınması engellenmiş oluyor.

Kısacası kıyafetlerin geri dönüşüme katkısı çok. Dünya’da 7 milyar 837 milyon insan olduğunu da düşünürsek bu çok fazla kıyafetin olduğu anlamına gelir. Bu yüzden hepimiz bireysel olarak geri dönüşüme katkı da bulunmalıyız. Böylece hepimiz topluma faydalı, işe yarar bireyler oluruz ve en önemlisi temiz ve yaşanabilir bir dünyamız olur.

(Visited 27 times, 1 visits today)