Geri Dönüşüm

 

İnsan, doğal çevrenin bir parçasıdır. Doğal çevre canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için en ideal ortamdır. Doğal dengelerin kurulması,  çevre sorunlarının en aza indirilmesi gerekir. Fakat günümüzde çevre sorunları gün geçtikçe artmaktadır. Geri dönüşüm, doğal çevrenin korunması, doğal kaynakların doğru kullanılması, çevre kirliliklerinin azalması, canlı hayatının devam etmesi için gereklidir. Bu sebeple, geri dönüşümlü malzemelerin kullanımında toplumsal bir farkındalık oluşması gerekir. Günümüzde birçok devlet, geri dönüşüm tesisleri inşa etmektedir. Böylelikle hem çevre sorunları aşılmakta hem çevre kirlilikleri azalmaktadır. Sadece İngiltere’de yılda 200 milyon plastik poşet kullanılıyor. Fakat yine de dünyanın en temiz ülkelerinden biri olmayı başarıyor. Bunun nedeni İngiltere’de insanların atıklarını geri dönüşüm kutularına atmalarıdır.

Geri dönüşümün en yakın tanıklarından birisi de benim babamın geri dönüşüm merkezinde kâğıdın ya da poşetin dönüşümünü  görmekteyim ve önemi her zaman bilmekteyim

Fakat sadece tesisler kurarak doğaya katkıda bulunamayız. Bunun yanı sıra toplumsal farkındalıklarda da bulunmalıyız.

Dolayısıyla poşetlerin para ile satılacak olması çevre dostu olmada toplumsal farkındalık için önemli bir adımdır. Haberlere göre poşet kullanımı dört günde yaklaşık olarak %50 azaldığını göstermektedir yani bu da paralı olması toplumsal farkındalığı oluşturmaya başlattı diyebiliriz.

Greenpeace Akdeniz İletişim Yöneticisi Gözde İncegül, dünya genelinde son 50 yılda plastik kullanımın 20 kat arttığına ve bu sayının önümüzdeki yıllarda iki misline çıkacağının tahmin edildiğini söylüyor. Türkiye’de plastik kullanımının 1990’lı yıllardan itibaren artış gösterdiğini dile getirerek, “Türkiye’nin 2015 yılında dünyada en büyük altıncı plastik üreticisi konumunda yer aldığını görüyoruz. Yüzlerce yıl doğada kalan plastik atıklar, bir plastik çöp dağı oluşturarak iklim değişikliğinin geri dönülemez eşiğine bizi bir adım daha yaklaştırıyor” diyor. Poşetlerin para ile satılıyor olması ülkemiz  adına oluşan bu vahim durum sonucunda geç bile kalınmış bir karar olduğu gözlenmektedir.

Bir naylon poşet ortalama 12 dakika kullanılıyor. sonra poşetin doğada çözünebilmesi için en az 500 yıl en çok 1000 yıl geçmesi gerekiyor .Bir plastik poşet denize atıldığında deniz canlıları için büyük bir tehdit haline geliyor. Pek çok deniz canlısı poşetleri yutarak ölüyor.

(Visited 71 times, 1 visits today)