Geriye Kalan

Hepimizin aşina olduğu bir konu olan küresel ısınma sadece insanlığı değil tüm çevreyi ve hayvanları ilgilendiren bir konudur. Her ne kadar insanlar yüzünden ortaya çıkmış olsa da bütün yaşayan canlılar için kötü bir etki bırakmıştır. Peki küresel ısınma nedir? Küresel ısınma karbondioksit gibi ısıyı tutan gazların atmosferde artmasıyla oluşan ve atmosfere salınan sera gazlarının neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortama sıcaklıkların artması ile iklimin değişmesidir.

 

Gelelim insanları ve çevreyi nasıl etkilediğine. Başlıca buzulların erimesi, deniz suyu seviyesinin yükselmesi, fırtına, sel, yağmurlarda sağanak yağış miktarının artması, tunçların erimesi, kuraklık ve buharlaşmadır.  Deniz seviyesinin yükselmesi okyanuslara uzanıyor ve buzulların erimesine sebep oluyor. Bu normalde 100 yılda görülmesi gereken sellerin 10 yılda bir görülebileceğini gösteriyor. Bu da dünya nüfusunun %4 nün sel ve taşkınlardan etkileneceğini gösteriyor. Buzulların erimesi ile kutupta yaşayan bir çok canlının yaşamı zorlaşıyor. İnsanlar açısından küresel ısınmanın sonucunda su ve tarım ürünleri giderek azalacak ve kıtlık bütün dünyayı saracaktır. Elbette açlık ve kıtlık yüzünden ölüm oranı artacaktır. Aşırı ısınma ile polen alerjisi ve astım riski de artacaktır. Fakat bu felaketleri önlemenin yolları da mevcut. Örnek vermek gerekirse, enerji dostu ampuller kullanılmalı, televizyonlar bekleme konumunda bırakılmamalı, doğru ışıklandırma kullanılmalı, klima yerine vantilatör kullanılmalı, evler ısı kaybına karşı yalıtılmalı, eşyalar radyatörleri kapamayacak şekilde yerleştirilmeli. Su kaynaklarının kıtlığı da önemli bir etken. Diş fırçalama, bulaşık yıkama, traş esnasında musluk açık bırakılmamalı. Hava kirliliği de küresel ısınmada büyük bir etken olmuştur. Bunun için de toplu taşıma araçları tercih edilmeli, kısa mesafeye arabayla gitmek yerine yürünmeli, kurşunsuz benzin tüketen araçlar tercih edilmeli. Sera gazlarının etkisi de çoktur.Bunlar sadece birkaç örnek. Fakat bu kadar kolay bir şekilde hem kendinizi hem çevrenizdeki yaşayan canlıları koruyabilirsiniz.

Özet geçmek gerekirse küresel ısınma aslında tek bir bireyin bile yanlış tutumu yüzünden etkilenebilecek bir şeydir. Fakat bu durumun etkileri bireyi değil tüm dünyayı ve yaşayan canlıları etkiler. Küresel ısınma tüm insanlığın ve canlı yaşamının sona ermesine sebep olacaktır. İnsanları bilgilendirmek, ağaç dikmek, enerjiden tasarruf etmek yardımcı olacaktır.

(Visited 6 times, 1 visits today)