Gezelim Görelim

    Merhaba arkadaşlar, şimdi sizlere yazın nerelere gittiğimi anlatmak istiyorum. Hadi başlayalım, keyifli okumalar!

   Ramazan Bayramı tatilinde ailece İstanbul’a gittik. İstanbul çok güzel bir şehirdir, gezilecek çok yer vardır. Biz az kalacağımız için bazı yerlere gittik.

   İlk gün anneannem, ben, dedem annem kardeşim ve babam Süleymaniye Camii’ne gittik. Çok beğendim. Bu caminin özellikleri şöyle; Süleymaniye Camii’ni yapan kişi Mimar Sinan’dır. Bu camii Eminönü semtinde yer almaktadır. 1550 yılında inşaata başlanmış 1557 yılında yapımı sona ermiş. Bence sade ama çok güzel bir camii.

   İkinci gün hep birlikte vapura binip Burgaz Ada’ya gittik. Vapurda en üst kata çıkıp martılara simit attım, bu çok hoşuma gitti. Yaklaşık bir saat sonra Burgaz Ada’ya ulaştık. Taşlı dar sokaklarda yürüdük, çok güzel evler gördüm. Adada faytonla gezinti yapılabiliyordu ama biz yürümeyi tercih ettik. Bu şekilde daha çok yer gördük. Adanın bir kısmında denize girilebiliyordu. Akşam vapurla İstanbul’a döndük.

   Üçüncü gün Emirgan Korusuna gittik. Koruda bir sürü sincap, kelebek ve tavşan gördüm. Burası yemyeşil, sakin ve huzur verici, boğazın kenarında bir yerdi. Çok hoşuma gitti. Özellikle de parkur ve oyun alanları. Emirgan korusundan sonra Polonez Köye gittik. Orada ormanda yürüdük. Sonra cam fuarına gittik. Orada bir sürü hayvan gördüm. 

   Dördüncü gün hep birlikte Edirne’ye gittik. Önce otele gittik. Sonra Selimiye Cami’sini gezmeye gittik. Selimiye Cami’nin mimarı Mimar Sinan’dır. Selimiye Cami’nin kubbesi 30.5 metredir. Sonra oradan 3 şerefeli camiye gittik. Orada Osmanlı macunu yedik. Oradan Eski Cami’ye gittik. Sonra Edirne ciğeri yedik. Edirne ciğeri Edirne’nin en ünlü yemeğidir. Ertesi gün İstanbul’a döndük. 4 gün daha İstanbul’da kaldıktan sonra  Ankara’ya geri döndük.

(Visited 81 times, 1 visits today)