Barselona

Gezi Anılarım: Barselona!

Merhaba arkadaşlar. Benim adım Arda KURAN, Arda TURAN’a çok benziyor değil mi! Bu blog yazımda yarı yıl tatilinde gittiğim Barselona şehrini anlatmak istiyorum.

La Sagrada Familia

Barselona şehri İspanya’da Katalonya bölgesinde yer alıyor. Barselona şehri futbol takımı ile ünlüdür. Bu şehre giden herkesin Barselona futbol takımının dünyaca ünlü stadı Camp Nou’yu mutlaka görmesi gerekir. Futboldan başka dünyaca ünlü Gaudi adında mimarları var. Gaudi’nin yapmış olduğu La Sagrada Familia adında çok büyük bir kilise var. Bu kilise 1882 yılında yapılmaya başlanmış ancak hala bitmemiş, 2030 yılında bitirilmesi planlanıyor. Bittiği zaman dünyanın en büyük kilisesi olabilir. Barselona’nın  en ünlü binalarını Gaudi yapmış. La Sagrada Familia’dan başka benim gördüğüm en değişik ve en ünlü binalardan birisi de Casa Batllo idi. Bu binanın özelliği binanın insan kemiklerine benzetilerek yapılmış olması. Benim gördüğüm en güzel ve en değişik binalardan birisiydi.

Casa Batllo

Barselona’da bir de Park Güell diye bir park var. Bu park tepede bir yerde ve tüm şehri yukarıdan görebiliyorsunuz. Eğer Park Güell’e giderseniz girişte sizi bir timsah karşılıyor. Tabi ki gerçek bir timsah değil, timsah heykeli var orada! Çıkışta hediyelik eşya dükkanı vardı. Ben oradan bir sürü güzel şey aldım, eğer siz de Park Güell’e gidecek olursanız hediyelik eşya dükkanına da mutlaka uğrayın.

Barselona’da çok büyük bir de akvaryum var. Bu kocaman akvaryumda daha önce hiç bir yerde görmediğim hayvanlarla karşılaştım. Kocaman köpek balıkları, penguenler, kalkan balığı, mürekkep balığı,  deniz atı hatta Kayıp Balık Nemo filmindeki balıklar bile vardı. Akvaryumun çıkışında akvaryum ile ilgili oyuncaklar,kitaplar,hediyelik eşyalar vardı. Ben oradan hediyelik eşya ve oyuncak aldım. Kitap almak istiyordum ama kitap Türkçe değil İspanyolca idi.

Barselona şehrine arabasız gelirseniz metro ya da taksi ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. Barselona’da çok güzel cadde ve sokaklar var. Yürüyerek bile birçok yere ulaşabiliyorsunuz. Gezmesi çok keyifli bir şehir burası. Siz de bir gün bu şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

(Visited 91 times, 1 visits today)