Gezi mi İnternet mi?

Hiç internetsiz yaşamayı düşündünüz mü ya da yaşadığınız şehirden asla çıkamadığınız bir hayat hayal edebilir misiniz? Bu ikisi arasında seçim yapmak zorunda olsaydınız hangisini seçerdiniz?

İnternetsiz bir hayat düşünmek bence sadece gençler için değil büyükler için de zor olmalıdır. İnternetin ne kadar zararı olsa da yararlarını düşünmeden hareket edemeyiz. Eskiden insanlar bir bilgiye ulaşmak için kütüphaneden kütüphaneye gezerlerdi. Buldukları bilginin ne kadar doğru olduğu kanıtlamakta zorlanırlardı. Ancak internetin yardımıyla beraber bu zorluklar kalktı ve yerini sadece bir arama butonu aldı. Bu buton size milyonlarca sonuç verdi ve hayatı kolaylaştırdı. Ödev yapmaktan genel kültür edinmeye kadar yaptığımız her türlü bilgi alma veya verme işlemi genellikle internetten yapıldı. İnternet olmasaydı insanların düşünceleri yayılmayacak, doğru ve yanlış daha zor ayırt edilecekti.

İnternetin başka bir katkısı ise eğlence sektörü olmuştur. Büyükler bu düşünceye ne kadar katılmak istemese bile onlar bile dizi ve film izleyerek zaman geçirmeyi seviyorlar. Bazen kafamızı yiyip bitiren şeylerden alıkoyup farklı bir kişinin hayatını izlemek çok rahatlatıcı ve mutlu edici bir etkinlik olabiliyor. Bazı diziler kafa yorucu olabiliyor. Sherlock Holmes gibi dizileri izlerken hem etkileniyorsunuz hem de siz de cevapları bulmaya çalışıyorsunuz. Yani hem eğlence hem de beyin egzersizi olarak kabul edilebilecek bazı diziler ver. Ayrıca internet müzik dinleme ve müzik bulma gibi konularda da insanların hayatını çok kolaylaştırmıştır. İnternet olmadan müziğe erişmek zorlu bir iştir ve artık kimsenin bu zorlukla uğraşmak istediğini sanmam.

İnternetsiz yaşamak ne kadar kabus gibi olabilirse hayatın boyunca aynı şehirde yaşamak da bir o kadar kabus gibi olabilir. Ben her zaman farklı kültürleri görmek ve yaşamak istemişimdir. Mesela bir Hintlinin düğününe ve kına gecesine katılıp onların bu tür olayları nasıl kutladıklarını ve kutlarken neler yaptıklarını görmek isterdim. Bu tür eğlenceli etkinliklerden alıkoyulmak üzücüdür.

Gezmek hayatınızda yapabileceğiniz en eğlenceli şeylerden biri olabilir. Çünkü çok az şey yeni bir manzarayı görmenin verdiği heyecanı yaratabilir. Farklı kültürlerden yeni insanlarla tanışıp onların yaşadığı yerleri görmek hem heyecanlı hem de eğlencelidir. Mesela ben İskoçya’daki Peri Havuzlarını görmek çok isterdim.peri havuzları ile ilgili görsel sonucu

Yaşadığım şehirden çıkamamak ne kadar kötü olsa bile bana göre internet kullanamamak kadar kötü değildir. Gidemediğim yerlerin fotoğraflarını internetten görebilirim. Onlara bakmak yeterli olmasa bile görmüş olurum. Farklı kültürler hakkında araştırmalar yapabilirim. Yani tam olarak olmasa bile internet bana bu tür şeyleri sunabilir. Bu yüzden sonsuza kadar doğduğum şehirde yaşamayı internetsiz kalmaya tercih ederim. Çünkü bence internetsiz bir yaşam çok daha zor ve kötü olurdu.

(Visited 117 times, 1 visits today)