Gitar Türleri

Gitar, penayla veya parmakla çalınan, perdeleri olan bir çalgı türüdür. Genellikle 6 tellidir ve farklı ağaçlardan yapılabilir.

KLASİK GİTAR: 6 teli vardır. 3 teli demir, 3 teli ise plastiktir. Klasik şarkılar için idealdir. Yeni başlayanlar için önerilir. Gövde, sap ve kulaktan oluşur.

AKUSTİK GİTAR: 6 tellidir. 4 teli demir 2 teli metaldir. Pop şarkılar için idealdir. Dar bir sapı vardır.  Akustik gitarlar genellikle penayla çalınır. Ses klasik gitara göre daha net çıkar. Tellere alışmak biraz zaman alabilir.

ELEKTRO GİTAR:  Tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde algılar ve bağlandığı alete iletir. ‘’Rock’’ şarkılar için idealdir. Bağlanan alete amfi denir. Sesi birkaç farklı şekile getirebilir. Türk pop müziğinin çoğu elektro gitar kullanılarak yapılmaktadır. Sesi ağırdır. Telleri ince olduğu için eli ilk başta rahatsız edebilir. Ancak bir süre sonra alışılır.

BAS GİTAR: 4 tellidir. Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Değişik çeşitlerde bas gitarlar vardır. Şarkıya bas katar. Amfiye bağlanmadan ses çıkarmaz. Şarkıda arkadan destek olur. Şarkılardaki bas sesi bu gitardan ve bazen bateriden de gelir.

PERDESİZ GİTAR: Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Sesi normal gitara benzer. Perdesiz gitarı 1976 yılında Erkan Oğur, Türk müziği için üretmiştir. Yeni yeni yayılmaktadır. Şarkıların yorumlanmasıyla alakalı Türk ve dünya kültürüne büyük katkıları olmaktadır. Çalması zordur.

(Visited 140 times, 1 visits today)