Gitar ve Rock Müzik

Elektro gitarlardan çok farklı sesler çıkabilir.Bu sesleri ses değiştirici (gerçek ismini tam olarak bilmiyorum) ile değiştirebilirsiniz. Ama bu seslerin iyi çıkabilmesi için elektro gitarın kaliteli olması gerekir. Peki bu seslerin çıkması için ne gerekir ve bu sesler elektro gitardan nasıl çıkar?

Bu seslerin daha iyi algılanmasını sağlayan parça gitarın gövdesinde yer alan manyetik, elipse benzeyen parçalardır (yine ismini bilmediğim bir parça). Aslında bu parçaların belirli bir ismi olduğunu zannetmiyorum ama belki de vardır. Peki bu parça işlevini nasıl yerine getirir? Bu parçalarda her bir tele ayrı yuvarlak manyetik aparat  vardır. Teller de titrediğinde manyetik parçalar titreşimi algılar ve amfiye aktararak titreşimi sese dönüştürür. Gitarda tellerin metalden yapılmasının sebebi de budur.Yani teliniz ne kadar kaliteli olursa olsun manyetik parçalar kalitesizse hiç bir değişim olmaz. Aynı şey manyetik parçalar içinde geçerlidir.

Başka bir ses değiştirme şekli ise, ki bu parçada siz kendiniz kullanarak değiştirirsiniz, tremolo koludur. Bu parça gitarda sese yaylanma etkisi verir. Bunun işleyişi ise siz bu parçayı çektiğinizde veya ittiğinizde gitarın tellerini gevşetir veya gerginleştirmiş olursunuz.Gitarın da tellerini eski hale getirmek için de
tremolo kolu yayları vardır.Bu parçalar gitarın
köprüsünde (yani tellere vurduğunuz yerin bitiminde bulunan parça) ve arkasındaki boşlukta yer alır. Bu parçayı kullanmayı bilirseniz çok güzel sesler ortaya çıkabilir.

Gitarların çoğunda baz köprüsü denen parça çok hassastır. Bu parçanın yükseklik ayarı vardır ve bu ayar doğru yapılmazsa gitarda bazı perdelere basamama olayı olabilir. Kısaca baz köprüsü ayarının nasıl yapıldığını bilmiyorsanız kurcalamayın. Çünkü bende bir gitarımın ayarını bozmuştum.Ne yazık ki kendi başıma düzeltemiyorum ve 16. perdeye basamıyorum.

 Belki biraz ilginç gelecek ama elektro gitarın yapıldığı gövdenin malzemesinin kalitesi de önemlidir. Çünkü yapıldığı tahta ne kadar kaliteliyse o kadar sesi manyetik mekanizmaya daha iyi iletir.  Malzemesi kötü olan bir göz sesi çok dağıtır ve gitardan ses çok boğuk çıkar.

 

Sesi değiştiren başka bir parça ise gitarın sapıdır. Gitarın sapının içinde bulunan çok uzun bir vida vardır ve bu vida gitarın başında bulunan delikten sıkılarak ayarlanır.Bu vida ne kadar çok sıkılırsa tellerin yüksekliği de o kadar artar.Fakat tellerin yüksekte olması iyi bir şey değildir. Çünkü teller yükseldikçe çoğu sesleri çıkarmamız imkansız hale gelir ve normal çalarken gitardan bazı tellere tam basmadığınız için hem ses düzgün çıkmaz hem de eliniz ve parmaklarınız bir süreden sonra çok yorulur. Hatta ben kendi gitarımı alırken bana telleri yükseklik ayarı yüksekte bırakılmıştı ve gitarın sapındaki delikteki vidanın başı yalama olduğu için değiştirememiştim. Aşağıda doğru olanla yanlış olanı göstermekteyim.

Yanlış
Doğru

Biraz kendi gitarım hakkında konuşalım. Benim gitarım aslında o anlattığım neredeyse her şeyi çok kötü olan bir gitar. Dış görünüşü biraz güzel ama özelliklerine baktığınızda berbat bir gitar. Aslında ben abimin gitarını kullanıyorum. Ve yeni bir gitar almaya daha önce gitmiş olsaydım da onun özelliklerinden yararlanarak bahsetmek isterdim…

Abimin gitarı (Benim kullandığım)
Benim gitarım(Benim kullanmadığım)
(Visited 219 times, 1 visits today)