Gitar Türleri ve İlk Gitar Çalışmalarım

Merhaba ben 12 yaşındayım ve gitar çalıyorum. Bunu yapmaktan çok hoşlanıyorum. Önce gitarla ilgili temel bilgilere bakalım

Gitar, parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü. Gitarlar genelde altı tellidir ve farklı çeşitlerdeki ağaç türlerinden yapılabilir. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanılan bir müzik aletidir.

Gitar türleri

1.Klasik gitar: Klasik gitar, tüm gitar türlerinin atası olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur.

2.Akustik gitar: Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi, klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması, akustik gitarın klasik gitarla arasındaki en büyük farktır.

3.Elektro gitar: Elektro gitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çeviren ve bir amfi yardımıyla akımı yüksek seviyede sese dönüştürebilen gitar türüdür.

Gitarın kısımları:

Acoustic guitar-tr.svg

Electric guitar parts.jpg

 1. Headstock
 2. Eşik
 3. Gitar kulakları
 4. Perdeler
 5. Truss rod
 6. Perde işaretleri
 7. Sap
 8. Topuk (Akustik) – Neckjoint (Elektro)
 9. Gövde
 10. Manyetikler
 11. Elektronikler
 12. Köprü
 13. Pickguard
 14. Arka kısım
 15. Sound board
 16. Body sides (ribs)
 17. Ses deliği
 18. Teller
 19. Saddle
 20. Klavye

10. doğum günümde babam sürpriz yaparak gitar hediye aldı. Sonrasında gitar kursuna başladım. Bir yıldır gitar çalıyorum. Çalışmalarımdan birini aşağıda bulabilirsiniz. Umarım beğenirsiniz.

 

 • Kaynak: http// www. vikipedi.com.tr/ galeri/
(Visited 230 times, 1 visits today)