Giyilebilir Teknoloji Modanın Öncüsü…

Günümüz yüzyılında bir sürü yeni kıyafet üretilmektedir. Üretilen kıyafetlerdeki moda ise sürekli değişmektedir. Değişen bu kıyafet modası halk ağzında “trend” olarak adlandırılmıştır. İnsanlar sürekli trend kıyafetler giymek isterler, bunun sebebi ise trend kıyafetler değişen moda anlayışına uyduğu için giyen kişiyi diğer insanların gözünde çok daha güzel gösterir. Aynı zamanda son zamanlarda giyilebilir teknoloji adı altında ürünler üretilmektedir. Bu üretilen ürünlerden verebileceğimiz örneklerden en basiti akıllı saatlerdir. Peki ya bu son zamanlarda gelişen giyilebilir teknoloji gelecekte moda sektörüne hakim olabilir mi?

 

Bir grup insan yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan bu giyilebilir teknolojinin moda sektörüne çok rahat bir şekilde hakim olabileceğini savunuyor. Çünkü onlara göre moda sürekli değişiyor ve yeni trendler oluşuyor. Keza oluşan bu yeni trendler sayesinde bir sürü insan da giydikleri kıyafetlere bir servet harcıyor. Harcadıkları bu servet sadece güzel görünebilmek ve dışarıdan bakıldığında iyi bir moda anlayışına sahip gözükmek içindir. Sonuçta biri akıllı saat kullanan birini gördüğü zaman bakış açısı da değişebilir. Bu sebeple giyilebilir teknoloji kategorisindeki ürünleri gözlerini kırpmadan satın almaya razıdırlar. Aynı zamanda giyilebilir teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak için neredeyse bir biçilmiş kaftandır. Kendini ısıya göre ayarlayan montlar, bize anlık olarak konumumuzu gösteren ve kolaylıkla aramaya yapabileceğimiz akıllı saatler bu örneklerden sadece birkaçıdır. Açıklamış bulunduğum ifade de giyilebilir teknolojinin çok rahat bir şekilde moda sektörüne hakim olabileceğini gösterir.

Giyilebilir Teknoloji 101 - Giyilebilir Teknoloji Nedir? | Webmaster.Kitchen

Diğer bir grup insan da aksine giyilebilir teknolojinin giydiğimiz normal kıyafetlerin yerini hiçbir zaman dolduramayacağından yanadır. Bu şekilde düşünmelerinin sebebi ise aslında çok basittir. Yüzyıllardan beri insanların giyimleri hep aynı temel üzerine kuruludur. Yani bacakları kaplayan ve şu an “pantolon” ismindeki parça, üst vücudun tamamını kaplayan temel iki parçadan oluşur. Yıllardan beri kıyafetler farklı malzemeler kullanılsa da hep bu temele dayanarak yapılmıştır. İnsanlar da giyilebilir teknolojiyi çok uzun vadeli bulmadıkları için gelecekte modaya hakim olmayacağını düşünmüşlerdir. Ne de olsa giyilebilir teknoloji herkesin erişemeyeceği bir takım aletlerden oluştuğu için modaya hakim olmaz diye düşünüyorlardır.

Hava Koşullarına Adapte Olabilen Akıllı Mont

Eğer bu iki görüş arasında bir seçim yapmam gerekirse kesinlikle giyilebilir teknolojinin ve buna benzer diğer türevlerinin gelecek yıllar içerisinde modaya çok net bir şekilde hakim olabileceklerini savunan görüşten yana olurdum. Bunun en basit sebebi ise moda sürekli değişir, giyilen kıyafetlerin temeli değişmese bile giyilebilir teknolojik ürünler hayatı kolaylaştırdığı gibi çok da şık duracaklardır.

(Visited 22 times, 1 visits today)