Gizli Anahtarlar

Pek çok araştırma sonucunda yeme alışkanlıklarımızın ruh halimizin yanında birçok şeyi de etkilediğini öğrendik. Bilim insanlarının bu konu hakkında yaptığı araştırmalar sağlıklı  beslenmenin önemini bir kez daha ön plana çıkardı.

Ben ise bu araştırmaların sonuçlarına inanmakla birlikte kendi yaşamımdan da birkaç örnek vermek isterim. Örneğin yağlı, sağlıksız, karbonhidrat içerikli besinlerin fazla tüketimi sonucunda vücutta kilo alımı başlar ve birey hareket etme eylemini gerçekleştirmede zorluk çeker. Bu besinlerin yeterli tüketiminde ise birey enerji kazandığını hisseder. Çikolata bu bahsettiğimiz besinlere bir örnek olarak gösterilebilinir. Çikolata abartılmadan tüketildiği sürece enerji verir ve mutluluk hormonunun salgılanmasında etkili olur. Çikolatanın fazla tüketilmesi ise bazı cilt problemleri veya vücut sağlığını kötü etkileyebilecek sonuçlara sahiptir.

Yemek alışkanlıklarımız sağlığımız, ruh halimiz bazı durumlarda hayata bakış açımızı belirleyebilir. Hayatımızı düzene sokmanın bir yolu da düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmaktır. Hayatta ne yapacağımızı belirlemek gibi hayatımızı nasıl daha kaliteli bir hale getirebileceğimizi ya da nasıl düzene sokabileceğimizi öğrenebilmek için beslenme alışkanlıklarımızı düzene sokmaktan başlamalıyız. Tüketeceğimiz besinleri özenle seçmeliyiz.

Yemek alışkanlıklarımızın karakterimizin göstergesi olduğuna da inanıyorum. Buna örnek olarak sorumsuz, umursamaz bir bireyin sağlıksız ve keyif verici ancak faydalı olmayan besinleri seçmesi gösterilebilinir. Hayatında belirli rutinlere sahip olan, sağlığının değerli olduğunun bilincindeki, düzenli spor yapan ve hayatını düzene sokmak isteyen bir bireyin sağlıklı yemek alışkanlıklarına ve düzenli beslenme şekillerine sahip olması da bu duruma verilebilecek diğer bir örnektir. Tembel, genelde mutsuz ve asabi olan insanların ortak yanı ise genellikle sağlıksız besinler tercih etmelerinden dolayı hareket etmeye isteksiz olmaları sonucu karamsar bir ruh haline bürünüyorlar. Ve kendilerini yeniden mutlu hissetmek için vücutlarının sağlığını yok sayarcasına kendilerini çikolata vb. fazla tüketim sonucunda kötü etkiler bırakabilecek besinlere mahkum ediyorlar.

Kısacası tükettiğimiz besinler karakterimizin bir yansımasıdır. Bir insanın yemek alışkanlıklarından veya beslenme şekillerinden nasıl bir insan olduğunu anlayabilmek kolaydır. Seçimlerini gözden geçirdikten sonra birey hakkında tahmin edildiğinden daha çok bilgi sahibi olabiliriz. Bir bireyin kişiliğinden yanı sıra yaşam biçimi gibi pek çok kişisel bilgi de edinebiliriz.

Sağlıklı ve düzenli bir beslenme biçimine sahip olmanın önemi burada da karşımıza çıkıyor. Yemek alışkanlıklarımız hem sağlığımız hem de hayat kalitemiz açısından önemlidir. Yemek alışkanlıklarımız kendi içlerinde bizim hakkımızda çeşitli bilgiler barındırır. Bu yüzden kişiliğimize açılan kapının çeşitli anahtarlarından biridir yemek alışkanlıklarımız.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)