Gizliliğimiz Elimizden Gidiyor

Günümüzde sosyal medya kullanan insan sayısı oldukça fazla. Herkesin kullanım amacı farklı: siyaset, bilgi amaçlı şeyler ya da en çok kullanılandan birisi olan kişisel fotoğraflarımızı paylaşmamız.

Türkiye’de şu anda aktif olarak sosyal medya kullanan insan sayısı 54 milyondur. ” We Are Social ve “Hootsuite’in ‘Digital 2020’ raporuna göre, dünyada 3,8 milyar kişi aktif olarak sosyal medya platformlarını kullanıyor”. En çok sosyal medya kullanan ülke ise 1,427,647,786 gibi bir sayı ile Çin’dir.

Bu sosyal medya hesaplarını oluştururken epostanızı, telefon numaranızı istiyor ve size onaylama kodu geldikten sonra, önünüze bir adet gizlilik politikası çıkartıyor. Gizlilik politikasında kısaca şöyle yazmaktadır: bilgileriniz tamamen güvende ve bu bilgiler kimse ile paylaşılmayacaktır. Türkiye’de içinde geçerli bir şey olmasına rağmen, işler pekte öyle yürümüyor maalesef. Bildiğiniz üzere Türkiye’de ki sosyal medya platformlarına temsilci ataması üzerine çoğu insan bu duruma tepki gösterdi. Diğer ülkelerin bu duruma gerek duymaması ve sadece bizim gerek duymamız bana da pek mantıklı gelmedi.

Bunlarda yetmezmiş gibi bir de bize özel olan sosyal medya hesaplarımızda ki mesajlaşmalarımızı ve paylaştığımız gönderileri düzenleye bilecekler. Bence bu özel hayata karışma asla kabul edilmeyecek bir şey ve umarım hayata geçirilmez. Zaten çoğu kullanıcı hükümete kendi fikrince eleştiri yaptığı zaman , yoktan yere ceza çekiyor. Sadece kendi fikrini üsluplu bir dil ile beyan etmesi bu insanın özgürlüğü kısıtlaması ve daha birçok hakkın ihlaline girmektedir. Bunlar dünya çapında da bizi kötü gösterecek şeylerden birisi.

Ama tabii ki de şuna karşı değilim : insanlar hükümete küfür etsin direkt olarak devlet adamlarına hakaret etsin bunları tabii ki de cezalandırılacak şeyler ve öyle de olmalı; aksi durumda bu işler çığırından çıkmaya başlar ve durdurulamayacak hale gelir, bu durumdan da yine biz ülkece zararlı çıkarız bunun olmasını da hiç kimse istemez ve istememeli.

Türkiye’de fikirleri açıkça ifade etmek çok zor ve bunu düzgün bir üslupla yapabilen çok az insan var çünkü yarısından çoğu maalesef ya hapiste ya da hayatını kaybetmiş durumda. Peki ya eğer insanlarımız fikirlerini açık bir biçimde sosyal medyada ifade edemeyecekse nerede edebilirler, nasıl herhangi bir ceza almadan bunu başarabilirler ben de bilmiyorum.

Kısacak üzerinden geçmek gerekirse: vatandaşlarımız fikirlerini açık açık belirtemiyorlar. Ayrıca zaten hazırda olan sosyal medya platformlarına atadıkları temsilciler zaten denetleme yapıyor, üstüne bir de sosyal medyada ki mesajlarımızı görmeleri bence çok yanlış.

(Visited 13 times, 1 visits today)