GÖÇ ETMEK

 

 

 

GÖÇ ETMEK

             Bir insanın veya bir insan topluluğunun bir yerden başka bir yere yerleşmesine ‘göç etmek’ denir. Köyden, kasabaya, kasabadan şehire, şehirden şehire veya ülkeden ülkeye göç edilebilir.

             İnsanların belli bir yerden belli bir yere göç etmeleri için çeşitli nedenleri olabilir. Bunlardan bazıları, iklim değişiklikleri, savaşlar, kıtlıklar ve doğal afetlerdir. Göç edenlerin insanların amacı daha çok güvende yaşamaktır. Dünya’da göçün en önemli sebebi savaşlardır. Amerika kıtasının keşfi ile birlikte bir çok insan Avrupa’dan Amerika’ya göç etmiştir. 1. Ve 2. Dünya savaşları sonrası 15 milyon insan göç etmiştir.1 Örneğin, babamın dedesinin ailesi savaş bittikten sonra Selanik’ten İzmir’e göç etmişlerdir. Annemin dedesinin ailesi de savaş sebebiyle Rusya’dan Ağrı şehrine göç etmiştir. Dedem Askeri savaş pilotu olduğu için, İzmir’den Malatya’ya çalışmak için göç etmiştir. İnsanların göç etmeleri kendi ihtiyaçlarına göre değişmektedir.

           Sonuç olarak, göç etmek her insanın ihtiyacı doğrultusunda yaptığı bir eylemdir. Göç etmenin temel amacı insanın kendisini güvende hissetmesidir.

 

1        http://avrupaforum.org/dunyadaki-tarihi-gocler-uzerine-kisa-notlar/

(Visited 321 times, 1 visits today)