Göklerin Hakimi

muhabbet6Merhaba arkadaşlar bugün sizlere kuşlar hakkında bilgiler vereceğim. Benim de kendi kuşlarım var ve kuşlara karşı meraklıyım. Ama unutmayın ki ben size kuşların eğitimi hakkında detaylı bir bilgi vermeyeceğim fakat hoşlandıkları şeyler, nasıl ortamları severler, türleri nelerdir, kuşlara nasıl davranmanız gerekir gibi açıklamalar yapacağım. 

Kuşların doğada yaşadığını hepimiz biliyoruz. Yani bu demek oluyor ki eğer kuşlara doğadaki ortamlarını hissettirmeyecekseniz  veya ilgilenemeyecekseniz onları lütfen almayınız. Çünkü bu hayvanlar doğadaki ile aynı yaşam tarzını severler. Doğrusu ilk başta ben de muhabbet kuşu almıştım ve kendime çok güvenmiştim sonra hiçbir şey bilmediğimi fark ettim. Yani siz de aynı hataya düşmeyin.

Kuşlar genelde sıcak ortamları severler (Penguenler, kar baykuşu vb. olanlar bunun içinde değildir.) Yaşadıkları yerler: Brezilya, Afrika vb. sıcak ülkeler kuşların yfemale_superb_fairy_wrenaşamayı sevdiği yerlerdir. Tabi bizim ülkemizde de yaşayan zor şartlara dayanabilen kuşlar da var. Örneğin: Pakistan papağanı, İskender papağanı vb. kuşlar da vardır. Tabi ki de bu kadar az kuş değil ülkemizde yaşayabilen bir sürü kuş türü var. Bunları say say bitmez. Ama bu kuş türleri ne kadar uyum sağlasa da sıcak yerleri daha çok severler. Bazı kuşlar zorunlu olarak buralara göç ederler. Tabi bunun bir sürü sebebi vardır. Bazı bilim insanları sıcak değişim olduğu için göç ettiklerini söyler bazıları da besin ihtiyaçlarını karşılamak için olduğunu söylerler. Tabi bunlar duruma göre değişir.

Aslında biz kuşları küçümsüyoruz bence. Çünkü kuşlar aslında düşünüldüğü gibi zekası az canlılar değillerdir. Kuşlar aşırı zeki hayvanlardır. Kanıt olarak daha önce izlememiş bir kişi bu kargayı izlesin. https://www.youtube.com/watch?v=WO2sqW_d9Tk.

Bu karga eğitimli bir karga değildir. Sadece test kargasıdır. Tabi ki sadece bu zekaya kargalar sahip değil, diğer bütün kuşlar sahiptir. Yeter ki ödülüne ulaşmak istesin her türlü bulmacayı çözebilir bütün kuşlar. Tabi tutup da istemeyen bir kuşu koyarsanız hiçbir tepki vermez. Yani bu videodaki kuşun özel yanı sadece istekli olmasıdır. Zaten bu olayı doğadaki bütün hayvanlar yapar. Hayvanlar zaten içgüdüsel olarak hareket ederler. Bu da doğadaki kurallar arasındadır.

Şimdi size kuşların fiziksel özelliklerinden bahsedeyim. Kuşların en önemli organı gagalarıdır. Kuşlar gagalarını el olarak kullanırlar. Aslında ayaklarını da kullanırlar ama gagaları tabii ki de daha önemlidir. Ayakları olmayan kuş görmüşsünüzdür ama gagası olmayan bir kuş olmaz.Tabii bide kuşların daha da önemli olan bir bölümü de kanatlarıdır. Kanadı olmayan bir kuş ölü bir kuş sayılır. Sizce yerdeyken mi daha güvenli olurlar yoksa havadayken mi? Tabi ki havadayken. Kuşlar genelde alışsın diye kanatlarının uçlarını keserler. Tabi bir de bunları zevk için yapanlar da var.  bird_wallpaper_27_1024_768Zevk için de olsa alıştırmak için de olsa bunların ikisi de çok yanlış bir yöntemdir. Ayrıca kuşlara bunu yaparak onları zor duruma düşürüp mutsuz edersiniz. Bu yöntemi kullanırsanız kuş sizi severek alışmaz. Size sadece yardıma muhtaç kaldığı için alışırlar. Yani aslında kuş sizi sevmez. Eğer kuşun sizi sevmesini istiyorsanız ona olabildiğince iyi davranmaya çalışın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

(Visited 193 times, 1 visits today)