Gölge Avcıları

Merhaba arkadaşlar yeni bir blog yazımla daha karşınızdayım. Bu yazımdaki konum Shadowhunters adlı dizi. Bu dizi içerisinde her şeyi barındırıyor. Dram, aşk, dostluk, aile, savaş, bilim kurgu cidden aradığınız her şey bu dizide var.

Shadowhunters, Cassandra Clare tarafından yazılan Ölümcül Oyuncaklar eserine dayalı olarak çekilen ve Ed Decter tarafından geliştirilen Amerikan televizyon dizisi. Bu dizi roman serisinin aynı Shadowhunters gibi Constantin Film tarafından yapılmış Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri filminden sonra yayınlanan ikinci uyarlamasıdır. 30 Mart 2015 tarihinde stüdyo, dizinin ilk sezonunun yayınlanması için onay verdi ve 12 Ocak 2016 tarihinde ilk bölümü ile Freeform kanalında yayınlanmaya başladı. Mart 2016’da dizinin 20 bölümden oluşacak ikinci sezonu için onay aldığı açıklanmıştır. Dizi 2 Ocak 2017’de ekranlara dönecek.

 

Clary Fray annesiyle beraber Brooklyn’de yaşayan sıradan bir gençtir. Bir gün aile kökeninin “Gölge Avcısı” soyundan geldiğini öğrenir ve soy ağacını araştırdığından melek kanından dünyaya gelmiş insanlar olduklarını keşfeder. Olağanüstü güçlerinin yanında Dünya’da kötü amaçla bulunan iblisleri görebilmektedir. Dünya’yı bu yaratıklara karşı savunma görevi olduğunu öğrendiğinde ise işler daha karmaşık hâle gelecektir. Herhangi bir tecrübesi yokken doğaüstü varlıklarla savaşmak hiç beklemediği bir şeydir. Bu gerçeğin ortaya çıkmasıyla beraber annesi kaçırılır. En yakın arkadaşı Simon ise sıradan bir insandır. Bir anda kendisini karmaşa içerisinde bulan Clary’in ilk amacı annesini kurtarmak olacaktır.

Olayların gelişme biçimi gerçekten beklenmedik ve insanı şok ederken, siz inanılmaz bir şekilde nefesinizi tutarak izliyorsunuz. Ölümcül oyuncakların filmi de çok güzeldi ama bu dizi bünyesindeki ekstralarla farklı bir havaya sahip.

Asıl bu film ve dizinin çıktığı yer bir kitap serisi;

Ölümcül Oyuncaklar, Cassandra Clare tarafından yazılmış altı kitaptan oluşan bir genç yetişkin fantastik roman serisidir. Serinin son kitabı orijinal dilinde 27 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanmıştır. Ölümcül Oyuncaklar, Gölgeavcısı Efsaneleri serisinde yayın tarihi olarak ilk, ama kronolojik olarak üçüncü hikayedir.

Seri daha sonradan, paranormal romantik ve fantastik türünde gençler arasında en popüler serilerden bir tanesi oldu, ama Clare’in bu seriyi gençler için yazmak gibi bir planı yoktu. Kemikler Şehri’ni ilk yazmaya başladığında bu kitabı bir genç yetişkin kitabı değil de bir fantastik roman olarak gördü. Yalnızca ana karakterler birkaç gençten oluşuyordu. Bir yayımcı Clare’e karakterlerinin yaşlarını biraz artırma fikriyle yaklaştığında, Clare “Ben hikayemin yetişkinlik ve gençlik dönemlerinin arasında bulunan karakterlerden oluşmasını istiyorum, onların gerçekten kim olduklarını yansıtmaları değil de yaptıkları seçimler nasıl kişiler olacaklarını belirleyecek”.Clare’in kitapları genç yetişkin romanları olarak yayınlama kararı sayesinde seri çok satanlar listesinde çok iyi bir yere gelmeyi başardı ve Gölgeavcısı Efsaneleri genç yetişkin topluluğu tarafından okunan en popüler serilerden birisi oldu.

Benim hem çok sevdiğim bir kitap serisi hem de çok beğendiğim film ve dizi. Dizisi hala devam etmekte kesinlikle bakın derim.

Kaynak:Vikipedia

(Visited 378 times, 1 visits today)