Google Düşünce Tembelliği

Atlantic dergisinde bir yazıda Google’ın düşünce tembelliğine sebebiyet verdiği yazıyor bunu yazan kişi ise Nicholas Carr’dır. Bazı kişilerde bu konu ile ilgili örnekler vermişlerdir ve Nicholas Carr’ı desteklemişlerdir. Hatta Google’daki çoğu sitede bu bilgiyi desteklemiştir. Bazı kişiler ise Google’ı seviyorum ondan faydalanıyorum diyorlar. Çoğu gazateciler, ve doktorlar “Uzun yazıları okurken zihnimi toparlayamıyorum. 2-3 sayfadan sonra konsantrasyonumu yitiriyorum.”, “Uzunca bir makaleyi okuma yeteneğimi tamamen kaybettim.” gibi yazılar ve söylentiler.                                                                                                                                                        

Google düşünce tembelliğinemi yol açar? Bence evet ve bunun nedeni  aradığımız bilgiye çok kısa bir süre içerisinde ulaşmamızdırulaşmamızdır bu nedenlede araştırma isteğimiz azalır ve hemen kolay olan yolu seçeriz. Doğru olan araştırmak olsada.Çoğu kişiye hatta herkese bile bu soru sorulsa “evet yapar” derler ve doğru olanın kitaplardan veya onun gibi şeylerden bilgilere ulaşmamız olduğunu söylerler ama Google’ın faydalarıda vardır; istediğimiz bilgileri bulmayı kolaylaştırır ve bilgileri tek bir yerde bulmamızı sağlar.

Ama tabi çoğumuz için bu söz konusu bile olamaz çünkü hiçkimse zor olan yolu seçmek istemez hatta daha iyi oldğunu düşünürüz bunun nedeni ise insanların gittikçe tembelleşmesi ve teknolojinin çok fazla gelişmesidir.Bu insanları hem kötü hemde iyi etkiler. Özetlemek gerekir ise Google’ın faydaları birçok bilgiye tek bir ekranda ve kısa süre içinde ulaşmamızdır ama Google düşünce tembelliği yapar ve insanları buna sevk eder.

(Visited 49 times, 1 visits today)