Google ve Tembellik

Amerika’da yayınlanan Atlantic dergisi Google’ın düşünce tembeli yaptığı yaptığını düşünmemize neden olabilecek bir dergi yayınladı (dergiyi ararken bile google’a baktım). Bu dergide Google’ın bizi nasıl tembelleştirdiğini anlatıyor. Bu durum bence gerçekten doğru ve bunu kanıtlayabilirim “tabi önce google’a sormam lazım…
Bu durumun yukarıdaki gibi birçok örneği var. Aslında benim bu yazıyı yazmamda da bir gerekçe yok zaten insanlar tembelliklerin’den dolayı bu yazıyı okumayacaklar. Aynı zamanda bu tembel insanların Atlantic dergisini okuduğunu veya okuyacağını da sanmıyorum. Tahminimce bir çok kişi ben öyle değilim diyordur ancak bu blogları yazarken bile Google’ dan bir şeyleri kopyalayarak ve belki biraz çevirerek yazmakta bu üşengeçliğe giriyor. Yemeği kendi sevdiği gibi yapmaktansa internetteki listede ne yazıyorsa o tarifi uygulayarak bir şeyi yapmaya üşendiğini kanıtlıyor.
Bu durumun zararlarından biri ise bu arama motorunun bir konu ile ilgili yeterince bilgisi olmayan ve bu konu ile ilgili yazı yazmasına izin vermesi ve insanların bu tip konularda yanlış bilgi sahibi edindirebileceği gibi insanların bilmelerini isteyeceği ya da istemeyeceği bilgileri bir hamlede değiştirmesi sonucunda birçok tehlike oluşabilir ve bu tehlikeler sadece sanal olarak kalmayıp günlük hayata da etki edebileceği gibi ülkeler arası ya da guruplar arası kavgalara ve savaşlara neden olabilir. Bu nedenle bu durumların önüne geçmeli ve artık bir şeyleri kendimiz düşünmeye başlamalıyız ki başkalarına muhtaç olmayalım.

(Visited 59 times, 1 visits today)