Google ve Tembellik

Son zamanlarda neredeyse herkes arama motoru olarak Google’ı kullanıyor. Google’ın çoğunlukla tercih edilmesinin nedeni kullanımının hızlı ve rahat olması ayrıca size en uygun sonuçların en başta yer alması en büyük etkenler arasında.Tabi ki kullanımının başka nedenleri de bulunmakta.

Biraz da Google’ın kötü nedenlerinden bahsedelim. Herkes bir şey merak ettiğinde, bir şey araştırmak istediğinde, ödevlerinde araştırma yaparken,film izlerken, oyun oynarken, video izlerken yani her şeyi yaparken arama motorunu kullanıyor. Önceden araştırma için insanlar ansiklopedilerde bir bilgi için saaatlerce uğraşırken biz Googleda bir bilgiyi saniyeler hatta saliseler içerisinde bulabiliyoruz.

Bu da insanlarda tembellik yaratıyor. Çünkü insanlar bilgiyi saliseler içerisinde bulmaya alışıyor ve sonrasında bir bilgiyi istediği biçimde bulamayınca ansiklopedi gibi ya da başka kitaplarda araştırma zahmetine bile girmiyor. İnsanlar artık tembellikten düşünme yetilerini kaybetmiş durumda. Bu duruma bir an önce çözüm bulunmazsa insanlar artık bir şey düşünmek akıl yürütmek yerine direk arama motoruna akıl danışacaklar. Yani insan kendini diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği düşünme özelliğini kaybedecek.Buna bulanabilecek en güzel çözüm ise insanları internet kullanımının yanında ansiklopedi ve kitap kullanımına yönlendirmek olacaktır.

 

 

(Visited 95 times, 1 visits today)