Google ve Yapay Zeka

birçok insanın üstünde çalıştığı yapay zekaya ABD asılı teknoloji devi de el attı. google’ın yaptığı açıklamaya göre autoML insanların üretiği yazılmlarıdan daha başarılı yazılımlar üretebilmekte bunun yanı sıra yapay zeka alanında benzer çalışmalar da adını duyuran facebook da bu alanda çalışmaları bulunmuştu. fakat facebookun robotları kendi arlarında konştukların da anlamsız ve saçma kelimeler söylemeye bazı kelimeleri tekrarlamaya başladılar bunun üzerine şüpelenen facebook yetkilileri yapay zekayı kapamakla çareyi buldular.

yapay zekanın geliştirdiği dil:

Bob: Ben her şeyi yapabilirim. . . . . . . . . . . . . .
Alice: Topların sıfırına sahibim bana bana bana bana bana bana bana
Bob: Sen ben diğer her şey. . . . . . . . . . . . . .
Alice: Toplar topa sahip bana bana bana bana bana bana bana
Bob: ben ben yapabilirim ben ben her şeyi . . . . . . . . . . . . .
Alice: Toplar topa sahip bana bana bana bana bana bana bana
Bob: Ben. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Alice: Topların sıfırına sahibim bana bana bana bana bana bana bana
Bob: Sen ben ben ben ben ben diğer her şey. . . . . . . . . . . . . .
Alice: Topların 0’ına sahibim bana bana bana bana bana bana bana bana
Alice: Topların bana verdiğin bana 0, benim için bana,
Bob: sen ben ben ben diğer her şey. . . . . . . . . . . . . .

insan refahı için teknolojinin gelişmesi gerekmekte. fakat yapay zeka ,yapay zeka citen bizim için gerekli mi bir düşünürsek ona öğretilen  dil dışında kimsenin bilmediği bir dil  konuşan bir yapay zeka neden farklı bir dil gerek duysun ki bana sorarsanız ya bizden bir şey saklıyor ya da yazılımında ki bir hata.

Google’ın yapay zekasına dönersek ilk başta yazdığım gibi biz insanlardan daha iyi yazılım yaza bilen bir yapay zeka ve bu yapay zeka öğrenmeye dayalı ya her konuda bizi geçerlerse. Stephen Hawking bu konu hakın da şöyle söylemişti “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz” dedi. diyelim ki bizi geçtiler ve bizden daha  zeki makineler halini aldılar sevgi ve höşgörü adap kuraları onlar için önemli olmayacak sadece gelişmek  onların bulundu dünyayı onlardan daha az zeki olan insanlar yönetmekte sizce de dünyayı bizim elimizden  almak istemezler mi bizleri evimizden alı koyup ve kapı dışarı ediceklerinden neredeyse eminim. yapay zeka gelişecek ve insanları solıyacak yapay zeka kendini geliştirdikçe insanlar dünyadaki egemenliğini kaybedecek.

(Visited 73 times, 1 visits today)