Google’daki Yazılar BİLGİ Değil!

Günlük hayatımızda Google’ı çok fazla kullanırız. Ödev için araştırma yaparız, merak ettiğimiz bilgilere bakarız… Hayatımızı çok kolaylaştırır. Sadece öğrenmek istediğinizi yazıp bir tuşa tıklamanız gerekiyor bilgiye ulaşmak için. Bunun aslında çok kötü bir şey olduğunu kimse bilmiyor aslında. Kimse farkında olmasa da insanların hepsi artık internetten istediği bilgiye ulaşıyor. Bu bilgi yanlış da olsa doğru da olsa inanıyor ve bilgiye sahip olmak için çabalamıyor çünkü Google hazır olarak önüne koyuyor zaten.
Bundan da kötüsü var tabii ki. Google’ın bize hazır olarak verdiği yazılar uzun bir paragraf olarak verildiğinde onları okuma zahmetine bile girmiyoruz bazen. Örneğin bir ödevi yapıyorken birçok kişi hiç okumadan orada yazandan hiçbir bilgi almadan sadece yazıyı geçiriyor. Peki sizce o bilgiye ulaşmak için biraz uğraşsaydı onların okumadan geçer miydi? Yani aslında bakarsak Google hayatımızı her ne kadar kolaylaştırsa da olumsuz da etkiliyor.
Google’ın tabii ki başka olumsuz yönleri de var. Artık bilgiye ulaşmak için hiç bir kitabın sayfasını açıp baktınız mı? Ya da bir kütüphanede araştırma yaptınız mı? Bir çoğunuzun cevabının hayır olduğuna eminim. Bence artık herkes bilgi dediğimiz şeyin Google’a yazıp karşımıza ilk çıkan siteden tüm yazıları kopyalayıp yapıştırmak olmadığının farkına varması lazım.

(Visited 120 times, 1 visits today)