Göreceli Değer

Hayat dediğiniz nedir ki. Bir dizi olay, çok eski zamanlarda insanların zaman adıyla adlandırdığı günün kısımları ve bunlardan oluşan haftalar, aylar, yıllar ve bir ömür. Peki, sizler bu randam kelimelerin hayatınızdaki anlamını, değerini ne kadar biliyorsunuz. Ya da önemsiyor musunuz?

Dünyada iki tip insan olduğuna inanırım ben. Birisi hayatı sanki canlı bir nesneymiş gibi emrederek ya da çekiştirerek yaşar. Şimdi böyle olacaksın sonra böyle yapacaksın gibi onu yönlendirir. Son dakikaya bir şey bırakmaz ve planlar kontrolden çıkınca kendini kaybeder ve sinirlenir. Ya da önüne çıkan çoğu fırsatı planda olmadığı ve onu bozacağı için reddeder. Bazılarını ise hayat yönlendirir. Bu insanlar hayatın arkasından gider ve genellikle olacaklardan habersiz spontane yaşarlar.  Hayat onlara ne olacağını söyler onlar da ya bununla tamamdır ya da hayatın gözünden kaçan ve onların hoşuna giden yolda çıkan fırsatlara doğru küçük kavislerle yönlendirirler hayatı.

Hangi tarafın tadını çıkardığına gelirsek. Tadını çıkarmak, hayattan zevk almak. Bu iki kavram her insanın farklı olması dolayısıyla çok görecelidir. Her bir bireyin hayattan zevk alma biçimi farklıdır. Biri için ders çalışmak iken bir diğeri için gezmek olabilir. Birinin amacı büyük işler yapmakken ise diğerininki küçük değişiklikler yapmak olabilir. Şimdi her şeyi bir kenara bırakalım ve çoğunlukla aile büyüklerimizden duyduğumuz ‘O an ne yaptığın değil o zamanı nasıl değerlendirdiğin önemli.’ O an ne yapıyorsak, o vakit nasıl geçiyorsa yaptığımız şey o an gerçekten yapmak isteğimiz şey mi ya da bizim ‘tadını çıkarmak’ dediğimiz aktivitelerin arasına giriyor mu?

Aslında bir gün içerisinde bizin önümüze bir sürü yeni yol çıkmakta. O yollarda kendi aralarında başka dallara ayrılmakta. Doğru yol diye bir yol da yok. Ama benim seçimim diyebilmelisiniz bu yolların sonuna geldiğinizde. keş keleriniz değil iyi kileriniz olmalı. Bunların da en önemlisi keş keleriniz olmaması için olan durumları ve sonuçları kabullenmelisiniz. Siz seçtiniz nasıl olsa. Evet, doğru her farklı seçim o gün farklı bir sonuç oluşturur. Hatta sadece o günle kalmaz belki geleceğinizi de etkiler. Ama önemli olan bu değil. Çünkü gelecekte dönüp baktığınızda önemli olan o an eğlenmiş olmanız ki o zaman da iyi hatırlayıp gülebilesiniz. Ah güzel günlerdi, keş kesiz hatıralar diyebilmelisiniz.

Tüm hikâyeyi toplamak gerekirse değerini bilmediğimiz ve yaşayamadığımız her an bizi başka hayat yaşamaya mahkûm ediyor.

(Visited 3 times, 1 visits today)