Görmezden Gelmeyin!

Maalesef her gün deney amaçlı yapılan testler bir sürü hayvanın ölümüne sebep oluyor. Bulaşık deterjanları, kozmetik ürünler, ilaçlar… Hepsi insanlardan önce hayvanlar üzerinde test ediliyor ve bu sebepten 1 yıl içinde milyonlarca hayvan işkenceye maruz kalıyor. Konumuz kozmetik ürünler olduğu için bakalım hayvanlara neler yapıyorlar?

Bazı ülkelerde -özellikle Çin- kullanılacak ürünün cilde zarar verip vermediğini  ya da göz dokusunun tahriş olup olmadığını anlamak için hayvanları test ediyorlar. Acı verici olan ise denek olan hayvanın belirli bir maddenin ne kadarına maruz kaldıktan sonra öldüğü ölçülüyor. Üstüne üstlük hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin çoğu insanlar için kullanışsız oluyor. Yani o kadar hayvan boşuna acıya katlanmak zorunda kalıyorlar.

Bu kozmetik markaları hayvanlar üzerinde deney yapmıyor

Çin’in hayvanlar üzerinde deney yapmayı zorunlu kılmasını şaşırtıcı bulmuyorum ama o kadar üzülüyorum ki… Köpek yeme festivali olan bir ülkeden çok şey bekleyemeyiz. Ve buna karşı çıkmayan bir halktan. Bu büyük markalara karşı çıkmak için yapabileceğimiz küçük ama etkili olabilecek bazı çözümler var. İmza kampanyaları ya da biraz daha etki bırakmak için protesto. Açıkçası her hayvanseverin katılması sayesinde büyük bir etki yaratabilir. Market alış verişlerinde alacağımız ürünün üstünde ” Hayvanlar üstünde test edilmemiştir” yazısının bulunduğu ürünleri almak en iyi seçenektir.

Hayvanlar üzerinde deney yapan bazı ünlü markalar şunlardır: Nivea, Tommy Hilfiger, Giorgio Armani,Head & Shoulders,Victoria’s Secret,  L’Oreal…

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan bazı ürünler ise şunlardır: Avalon, Salon Natural, Ciel D’Azur, Almawin,  Aubrey…

Ben bir insanın zararsız , masum ve korunmasız bir canlıya bilerek zarar verebileceğini düşünmüyorum. Zaten bunu bilerek yapan bana göre insan değildir. Benim sözlüğümde onlar için bir tanım yoktur. Bazen çevremdeki insanlar bana “Neden hayvanları bu kadar önemsiyorsun?” ya da “Hayvanları çok fazla önemsiyorsun ve sürekli ağlıyorsun.” gibi şeyler söylüyor. Cevabım EM-PA-Tİ. Zor değil.

Hayvanlar Allah’ın sessiz kullarıdır. Şimdi zulme susuyorlar fakat hesap günü konuşacaklar. 

Kaynakça:

Hayvan deneyleri hakkında 10 korkunç gerçek

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/stil/bu-kozmetik-markalari-hayvanlar-uzerinde-deney-yapmiyor-40569113

https://hayvanozgurlugucevirileri.com/2014/06/26/15-fotografla-hayvan-deneyleri-neden-kabul-edilemez/

(Visited 65 times, 1 visits today)