Görünüşe Aldanmak

Her şeyin olduğu gibi insanların da bir dış görünüşü bir de iç yüzü bulunmaktadır . Çoğu zaman insanları dış görünüşüne göre yargılamak bizi hiç ummadığımız durumlara veya yanlış anlaşılmalara götürebilmektedir . Bu yüzden asıl önemli olan insanların iç güzelliğidir.

Dış güzelliğimiz insanlarda bıraktığımız etkinin birinci basamağıdır . Ayrıca çoğu kişi insanları dış görünüşlerine  göre yani onlarda ilk bıraktığımız etkiye bakmaktadırlar . Birçok kişi bizim özgeçmişi , yaşadıklarımızı , başarılarımızı bilmeden bizi sadece dış görünüşümüze bakıp yargılamaya çalışır. Mevlana’nın da  dediği gibi “Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.” cümlesiyle her şeyi bir cümleye sıkıştırmıştır aslında . Bir yandan da dış görünüşümüz insanlara karşı olan saygımızı belirttiği için insan içine çıkacağımız zaman giydiğimiz kıyafetlere dikkat etmeliyiz . Fakat önemli olan o kıyafeti nasıl taşıyıp içini nasıl doldurduğumuzdur. Demek istediğim o ki bir insan ne kadar güzel ve özenli giyinirse giyinsin sohbet ederken saçma sapan, gereksiz kelimeler kuruyorsa ve iki kelimeden bir cümle kuramıyorsa o giydiği kıyafet ne kadar gösterişli ve güzel olursa olsun bir anda kalitesi yerle bir olur . Önemli olan insanın dış görünüşündense; kültürü, bilgisi ve görgüsüdür . Ayrıca insanların paralarını nereye harcadığı da onun kalbinin güzelliğini bir ayna gibi topluma yansıtır . Toplumumuzda malesef insanları paralarına göre büyük, küçük , önemli , önemsiz diye ayırmaktayız. Biraz düşünürsek bu düşüncenin çok yanlış olduğunu anlayabiliriz . Kimi insanlar vardır şöhretlerinin hepsini dünyaya yardım için harcarlar kimi insanlar da vardır ki paralarını  sanki havadan bulmuş gibi çarçur ederek savururlar . Bunun yanında bazı fakir insanlar da vardır ki isterseniz tüm paranızı satın yine de onlar gibi yaratıcı düşüncelere ve hayalgücüne sahip olamazsınız. O zaman büyüklük ve küçüklük neye göre belli olur ? Mal , mülk ya da şöhretle mi ? Yoksa hayalgücü , düşünce tarzı ve yardımseverlikle mi ? Peki insanları küçük veya önemsiz  olarak nasıl adlandırabiliriz ? Fakirlik , parasızlık ve evsizlikle mücadele eden kişilere mi ? Yoksa cahillikten kazdıkları kuyuya düşecek kişiler mi adlandırılır önemsiz olarak ? Bana kalırsa hiçbir insanın bu dünyadaki hiçbir insan tamamen önemsiz değildir çünkü her insanın bir yaradılış amacı ve dünyaya gelme nedeni bulunmaktadır.

Sonuç olarak insanları hiçbir zaman dış görünüşüne göre yargılamayıp toplum arasında insanları ayırmamalıyız. Son olarak bir cümleyle toparlayacak olursak “ görünüşe göre hüküm vermeyin; zengin bir kalp ucuz bir ceketin altında olabilir.

 

(Visited 114 times, 1 visits today)