Güçler ve Zamansal Kavramlar

Geleceği görebilmeyi mi yoksa geçmişi değiştirebilmeyi mi isterdiniz? Bence herkesin bu soruya yanıtı farklı olur. Çünkü herkes kendine göre yorumlayabilir bu soruyu. Yaşadıkları, istekleri yanıta farklı olasılıklar kazandırır. Bense ikisinin de hem olumlu hem de olumsuz yanları olabileceğini, ikisinin de farklı olaylara yol açabileceğini düşünüyorum.

Her ikisi de çok ilginç ve yararlı özellikler aslında. Ancak detaylı bir şekilde de incelemeliyiz. İlk olarak geleceği görebilmek gücünü inceleyelim. Geleceği görebilmeyi bir “güç” olarak tanımlıyorum çünkü bence baktığımız özelliklerin ikisi de birer süper güç sayılabilir. Aslında söylendiğinde müthiş bir şey gibi görünse de geleceği görebilmenin olumsuz yanları da var. Normalde geleceği göremememizin bir sebebi var bence. Örneğin sevdiğimiz birinin ölümünü ya da belki kendi ölümümüzü bile görebiliriz. Bunları durdurmaya çalışırız tabii fakat acaba bunu yapabilir miyiz? Birçok yerde farklı farklı görüşler var bu konu ile ilgili. Kimi bunu başarmanın mümkün olduğunu söylerken çoğunluğu da bunu yapamayacağımızı söylüyor. Hatta bir keresinde izlediğim bir filmde “Geleceği değiştiremezsin, sadece gelecekten bir şeyler öğrenebilirsin.” diye bir söz duymuştum. Sizi bilmem ama ben şahsen geleceği değiştirebileceğimizin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Zaten burada bahsettiğimiz güç “geleceği görebilmek” geleceğe gitmek veya geleceği değiştirmek değil. Bu da olacak şeyleri sadece engellemeye çalışacağımız anlamına geliyor bence. Ama bunu da pek başarabileceğimizi düşünmüyorum. Sadece izlediğim filmde geçtiği gibi bir şeyler öğrenebiliriz. Ama bana sorarsanız bu da çok güçlü bir özellik denemez. Ayrıca öğrenmemiz gerekenden fazlasını görürsek de neler olacağını bilemeyiz. Böyle bir durumda benim aklıma gelen ilk sorun psikolojik sıkıntılar, ki bundan çok daha kötüleri olabilir.

Diğer özellik ise geçmişi değiştirebilmek. Bence, müdahale de edebildiğimiz için, bu, diğerinden çok daha güçlü. Özellikle insanların en büyük dertlerinden biri olan pişmanlık duygusuna da son verebiliriz. Fakat bu gücün de bazı olumsuz yanları var. Mesela izlediğimiz birçok filmde, okuduğumuz birçok kitapta bu tarz güçleri olan, geçmişe gidebilen kişiler için sık sık tekrar edilen bir durum söz konusu. Geçmişte değiştirilen şeyler geleceği etkileyebiliyor. Örneğin bir kişi geçmişe yolculuk ediyor ve bazı şeyleri değiştiriyor, kendi zamanına döndüğünde her şeyin farklı olduğunu görüyor. Hatta dünyanın yok olmasına sebep olan karakterler bile var. Tabii ki geri dönüp yatıkları hatayı düzeltiyorlar ama bunun yapılabileceğinden emin olamayız. Daha geçenlerde izlediğim bir filmde, bir karakter diğer karakteri geçmişe gittiğinde o zamanki haliyle temasa geçmemesi, yoksa hem geçmiş zamanda hem de o anki zamanda öleceği konusunda uyarmıştı. Belki de ben fazla bilim kurgu izliyorum ama bunlar daha önce denenmemiş, bilinmeyen şeyler oldukları için doğuracakları sonuçları ancak tahmin edebiliriz.

Sonuç olarak bana sorarsanız iki özellik de ilk söylendiğinde harika gözüken fakat feci sonuçlar doğurabilecek güçler.

(Visited 21 times, 1 visits today)