Güçlü Karıncalar

Sürekli ilgimi çeken hayvanlardan biri olmuştur karıncalar. Parkta, pikniğe gittiğimizde, her yerde karıncaları gözlemlerim. Onların yuvaları, yuvalarına yiyecek taşımaları, kendinden çok ağır şeyleri kaldırabilmeleri hep dikkatimi çeker.

karinca1

Karınca bildiğiniz gibi çalışkanlığıyla tanınan böceklerden biridir. Karıncalar bizler gibi topluluklar halinde yaşarlar ve aralarında iş bölümü yaparak sürekli birbirleriyle yardımlaşırlar. Hayatlarını bu yardımlaşma sayesinde sürdürürler.

Bir karınca topluluğunda 3 tip karınca vardır. Bunlar: Dişi karıncalar (kraliçeler), erkek karıncalar ve işçilerdir. Yuvanın anası kraliçe karıncalardır ve yumurta yaparlar. Erkek karıncaların görevi kraliçe karıncaların üremesi için dölleme görevini yerine getirmektir. İşçi karıncalar da dişidirler ve bunlar çalışan karıncalardır. Bu karıncalar yuvalarındaki koridorları yaparlar, yiyecek ararlar, buldukları yiyecekleri yuvalarına taşırlar, yuvalarının temizliğini yaparlar ve yuvalarını korumak için düşmanla kıyasıya dövüşürler.
Karıncalar bu 3 kolonide kendilerine düşen görevleri yaparak uyum için de yaşarlar ve devamlılıklarını sağlarlar.

karinca2

Karıncaların başlıca düşmanlarının başında diğer kolonideki karıncalar gelir. Eğer bir karınca başka bir kolonideki karıncayla kavga ederse onun kokusunu saklar ve arkadaşlarına iletir böylece onlarda düşman koloni üyelerini tanıyabilirler. insanlar gibi karıncalarda da koloniler arası savaşlar olabilir ve birbirlerinin alanlarını fethedebilirler. Kendi iç savaşları dışında karıncaların kuşlar, sürüngenler ve karıncayiyenler gibi  başka düşmanları da vardır.

karinca3

Karıncalar öyle güçlüdürler ki kendi ağırlıklarının en az 10 katını kaldırabilecek güçtedirler.  Ayrıca kendi kütlelerinden çok daha yüksek orandaki cisimleri kırıp, parçalayabilirler. Karıncalar için zaman farketmez. Gece ve gündüz sürekli çalışabilirler. Yolunu bulabilmek için gözlere ihtiyaçları yoktur, kimyasal kokuları takip ederek karanlıkta bile görevlerini yapabilirler. Salgıladıkları kimyasal koku sayesinde öncü karıncalar arkadan gelenlere yol tarifi yaparlar. Kokuyu takip eden karıncalar böylece hedeflerine şaşırmadan ulaşabilirler.

 

(Visited 444 times, 1 visits today)