Gülmek İçin Şiddet

Dövüş nedir? Kendini üstün tutmak için gösterilen güç göstergesi midir yoksa kendini korumak için öğrenilmesi gereken bir spor mu? Herkes bu soruların cevabını kendini koruyabilmek için yapılan bir sor diyor. Eğer öyleyse hayvanları dövüştürmenin amacı nedir?

Bence hayvanları dövüştürmenin amacı da tam olarak buradan çıkıyor. Ego tatmin edip kendini yüksek göstermek istemek. Peki bunun bizim hayatımıza katkısı nedir? Yani aramızdan hiç kimse onun boğası ya da farklı bir hayvanı daha güçlü diye onu yüceltiyor mu? Veya o insanı eziyor mu ? Ben aramızdan kimsenin böyle bir şeyi yapacağını düşünmüyorum yani aklı başında olan hiç kimsenin.

Peki hayvan dövüştürmenin, hayvan katletmenin bize olan yararları yok tamam da zararları neler? İlk öncelikle belki klasik olacak ama hayvanlara verdiğimiz zararlar fazlasıyla doğamızı etkiliyor. Sonrasında gelen çocuklara kötü örnek olma, onların hayvan sevgisini köreltme vb. bir çok neden de bize kattığı zararlar.

Tamam dedik hayvan dövüştürmenin saçma da olsa bir nedeni var. Peki ya tilki avlamak? Elinize ne geçiyor yani size zararı olmayan bir hayvanı öldürünce? Kürk desek suni kürk neyinize yetmiyor ?

İnsanoğlunun son zamanlarda yaptıkları tek şeyler canlıları,doğayı katletmek ve bunun tek sebebi eğlence. Oysa insanlar bunun geleceğin, düşünerek mi yapıyor bunları? Doğanın mahvolacağını düşünerek mi yapıyorlar? Bence hayır hiçbiri bunun küçük bir etken de olsa damlaya damlaya göl olur icabı büyük bir olay olacağını düşünüyor mu? Tek amaçları kendilerinin gülüp eğlenmesi olup sevgi dolu olmayan bir ortamda büyüyen insanların bize verdikleri zararların farkında mıyız?

Hayvanları geçtim kendilerini bile dövüş ile tatmin eden canlılar olmaya başladık. Peki bu sorunu nasıl halledeceğiz? İnsanları cezalandırıp onlara argo kelimeler kullanarak mı yoksa düzgünce uyararak mı? Bence ne olduğunu,olacağını tam olarak anlatarak yapmalıyız bunu. Çünkü yapılan bir kötülüğü ona başka yapılan kötülüklerle cezalandırırsak yine doğru yol olmaz.

Herkes bunlara uyacak mıdır peki? Elbette hayır. Tabii ki de uymayıp devam edenler olacaktır. Bunlara ne yapılmalı para ceza ya da linç mi? Bence hiç de değil,bence ona verilecek psikolojik tedaviler olabilir cezalar. Bundan da anlamayanı artık biz de kötü yoldan gidip hapis cezası verebiliriz bence.

Benim bu konu hakkında düşüncelerim böyle. Evet insanlar boks yapabilirler ama bunun bir amacı olmalı. Adam önüne geleni dövmek için kullanmamalı. Hayvanlara eziyet edilmemeli çünkü onların bizim geleceğimiz olduğu bilinmeli. Artık amacı gülüp eğlenmek olan bir dünya olduğu gibi saygılı, sevgili de bir dünya olmalı.

(Visited 106 times, 1 visits today)