Gülümse

Gülümse bitsin karanlık. Kendini attığın o karanlık yolda ışık ol kendine. Sen olmayan her parçanı geride bırakarak en çok kaybolduğun anda bul kendini. Küçük şeylerden mutlu ol mesela, boşver. Başkalarının standartlarına ulaşmak için parçalama kendini, ayrılma kendinen. Bazı zamanlar gülümse sadece sebepsiz bir şekilde. Gülümse ki kendini hatırla.

Gülümse karamsarları şaşırt. Başkalarına göre yaşadığın hayatında bir kere de sen yol göster onlara. Herkes seninle aynı karanlık yolda aslında, herkes aynı ışığa arıyor. Farklı bir seçenek ol yaşayan her şeye ve yeni bir bakış açısı ver onlara. İnan çok daha değerli bu çoğu kayıp ruh için.

Gülümse güller açsın yüzünde. Tekrar kendine dön şimdi. Geride bıraktığın parçalarına bir bak ve sev onları. Her ne kadar utanç verici olsa da gül bir kere ki çiçek açsın onlar da. Girdiğin bu yolda, çizdiğin patikanda cansız bırakma hiçbir şeyi. Ne de olsa senin içinde ve sadece sen onlarla yaşamak zorundasın.

Gülümsemenle yayılsın ışık. Arkandaki her kayıp ruh ve içinde tekrar çiçek açmış olan her anı, her insan için tekrar gülümse şimdi. Pişmanlıklarını çıkardığın dersler olarak düşün ve iyice alevlensin elindeki meşale. Paylaş bunları başkalarıyla dışa dönük ol ki onlar da bir dal atabilsin yolunuzu aydınlatan o büyük ateşe. Artık vazgeçmene gerek yok yolun sonundasın zaten.

Dünyayı ısıtamasan da güneş gibi, çevreni ısıt. Yaydığın ışık büyük bir alana ulaşmak zorunda değil. Sen kendi ışığını başkalarıyla paylaştıkça büyür zaten. Zamanla kendini keşfetmen ve kendini keşfettikçe de dışarıya açılman önemli olan. Büyük bir şey olarak görsen de bunu aslında bu sadece ve sadece seninle alakalı. Belki de bir insan olarak yerine getirmen gereken en büyük sorumluluktur kendine bakmak.

Öyle ya da böyle küçük bir kıvılcım olarak başlayan gülümsemen önce kendinle barışmanı sonra da tıpkı senin gibi o karanlık yola düşmüş olanlara yol gösterip büyük bir ateşe dönüşmenizi sağlayabilir. Ancak ne bunu aceleye getirmelisin ne de zorlandığın adımları atlayarak işini kolaylaştırmaya çalışmalısın. İçinde yürüdüğün karanlık yolu bir yolculuk olarak çizersen kafanda sürekli yürüyemeyeceğinin farkına varırsın zaten. Zamanı geldiğinde olduğun yerde sekerek başka zamanlarda ise iradeni koruyarak ilerlemen lazım. Yeni hobiler edinmek de yardımcı olabilir. Sonuçta küçük şeylerden mutlu olmak lazım ve bunu da en iyi yeni bir şey başararak elde edebiliriz bence.

Kısaca özetlemek gerekirse, sadece gülümse. Ne de olsa senin yaşadıklarını bilemem. İşte bu yüzden kendi hislerine göre hareket etmen lazım. Gülümsemenin sana hissettireceği şeylerden yola çıkarak kendini bul ve ordan da yoluna devam et. Böylece o bahsettiğim küçük ışıkla önündeki karanlık yolu aydınlatabilirsin

(Visited 129 times, 1 visits today)