Standing Out From The Crowd With Smiling Hexagon

Gülümsemenin İnsana Etkileri

İnsanların somurtan birini gördüğünde ilk yaptıkları şey neden mutsuz olduğunu ya da neden daha çok gülmediğini sormak olur. Peki çok gülümsemek mutluluğu yansıtır mı? Gülümsemenin psikolojimize ve bedenimize etkileri nelerdir?

Gülümsemenin bedene etkilerinden biri stresi azaltması. Gülümsemek ağrı kesici olarak bilinen endorfin hormonunun vücuttaki salgılanmasını arttırır ve kortizol, adrenalin, dopamin hormonlarının seviyelerinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca kalp atışlarında ve stres seviyesinde azalmaya sebep olur. Stres seviyesi düşük olan insanlar ise daha mutlu olurlar. İnsanlarda mutluluk hissi genelde yüzde bir gülümsemeye sebep olur. Olaylara karşı pozitif bakış açısına sahip olmak yapmanız gereken işleri yaparken daha motive olmanızı sağlar. İnsan motive olmuş hissederken ve az stresliyken baskı altında düşündüğü şeylere kıyasla daha kapsamlı düşünebilir.Image result for happiness

Harvard Üniversitesi profesörü Teresa Amabile stresin yaratıcılık üzerinde olumsuz etkisi olduğunu  “Yaratıcılık silah tehdidi altındayken genellikle öldürülmüş olur.” diyerek belirtiyor. Yapılan araştırmalarda pozitif iş ortamındaki yaratıcılığın stresli ortama kıyasla daha yüksek olduğu fark edilmiştir. Çünkü stres seviyemizin düşük olması ve mutlu hissetmemiz bir işi yaparken motive olup odağımızı yapacağımız işe vermemize yardımcı olur. Motive bir şekilde bir aktiviteyi yapmak can sıkıntısıyla sırf yapmak için bir işi yapmaktan daha verimli sonuçlar getirir. 2013’de Kaliforniya Üniversitesinde yapılan araştırmada gülümseyen insanların sorunlara daha etkili çözümler bulduğu ortaya çıkmıştır. Yani gülümsemek yaratıcılığı da arttırır. Ek olarak bir insanın diğer insanların yanında gülme ihtimali 30 kat daha fazladır ve grup halinde gülmek de gerginliği azaltarak motivasyonun ve yaratıcılığın artmasında katkıda bulunur.

Image result for happiness

Mutluluk ne kadar gülümsemenin sebeplerinden biri olarak bilinse de Stanford Üniversitesi uzmanlarından Brian Knutson mutluluğu “Mutluluk denince ilk akla gelen insanların kendilerini iyi hissetmeleridir. Oysa, mutluluk büyük ölçüde bir şeyi ummak, beklemekten ibarettir.” şeklinde yorumluyor. Bu yorum üzerinden konuşacak olursak mutluluk her zaman iyi hissetmek demek değildir ve gülümsemek her zaman mutluluğu yansıtmaz. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmada incelenen bir diğer şey ise gülümsemenin birden çok çeşidi olduğudur. Araştırmaya göre bir insan mutlu olduğu için gülebilir ya da intihara meyilli biri bu düşüncelerini gizlemek için gülümseyebilir veya insanlar kibarlık belirtisi olarak da gülümseyebilir. Sonuç olarak her gülümseme mutluluğu betimlemez ve gülümsememek bir insanın mutsuz olduğu anlamına gelmez.

 

Kaynakça:

https://www.paulekman.com/wp-content/uploads/2013/07/Physiological-Effects-Of-The-Smile.pdf

https://www.besiktas.com.tr/yasam/gulerek-yaraticiliginizi-arttirin/372

http://www.milliyet.com.tr/cadde/dilara-kocak/daha-cok-gulumsemek-icin-5-neden-2520760

https://www.bbc.com/turkce/vert-cap-43632298

(Visited 94 times, 1 visits today)