Güncel ve İnsani Masal Kahramanı oluşturmak

Gerçekçi bir masal kahramanı nasıl olur? Böyle bir soru sorulduğunda aklımıza pek gerçekçi bir özellik gelmez. Bunun sebebi hep hayale dayalı düşünmemiz. Ayrıca masal kahramanı diyince de süper ve efsanevi güçleri olan karakterlerin aklımıza gelmesi.  Hadi gerçek insani özelliklere sahip masal kahramanı tasarlayalım.

Öncelikle masal kahramanları her zaman iyi kişilerdir. Eğer insan özelliklerine sahip, hayale dayalı özelliklere sahip olmamasını istiyorsak bu karakteri çok yardımsever biri yapabiliriz. Uçmasına veya görünmez olmasına da gerek kalmaz. Kime yardım lazımsa ona yetişir ve yardım eder.  Ama illa ‘masal’ kahramanı yapacak olursak kahramanımızın bulunduğu bölgelerde büyük ve kötü olaylar olabilir kahramanımız da insanların gözünün önünde ‘kahraman’ olabilir.

İkinci özellik olarak görünüşünü koyabiliriz. Yoldan geçerken insanların ‘insan’ değil de, “masaldan çıkmış gibi” demesi olabilir. Kahramanımız öyle sıra dışı görünmeli ki masal karakteri olsun. Örneğin; sıra dışı bir giyinme tarzı olabilir, veya sıra dışı bir saç stili.  Üçüncü özelliği konuşma stili ve söylediği kelimeler, cümleler.  Sürekli iyi düşünen ve bunları dile getiren biri olmalı. Yaşlı dede gibi sürekli nasihat veren biri değil de; sosyal, kötülüklerden uzak duran, güncel biri olmalı. Espritüel olmaları da önemlidir.

Kısaca eskilerdeki kahramanlar güncel olmadıkları için fazla göz önünde değiller. Gençler sosyal, espritüel ama hep iyi düşünen ve sevgi dolu bir masal kahramanını sever. Hem de insani özellikleri olduğu için gerçek hayattan alınmış diyebiliriz.

(Visited 3 times, 1 visits today)