GÜNDEN GÜNE İZOLE

Artık insanları sokaklarda doğru düzgün göremez olduk. İnsanlar artık sadece evlerinde oturuyorlar. Kendilerini herkesten ve her şeyden izole ettiler. Sadece televizyon izleyerek ve sevdikleriyle telefonda konuşarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Herhangi bir yemek ihtiyaçları olduğunda telefondan sipariş veriyorlar. Markete gitmek bile istemiyorlar. ‘Sosyalleşme’ kelimesi artık daha az konuşuluyor. Artık arkadaşlarımla bile bahçede oynayamıyorum.

Belki bunun en önemli ve en etkili sebeplerinden biri de yaşamımıza giren “Covid” salgınıdır. Salgın insanlara evde yaşamayı öğretti. Karantinalar ve yasaklar insanları bunalttı. İlk başlarda bazı insanlar bu karantina işinden memnun olsalar da sonradan sonraya onlarda bunun ne kadar sıkıcı ve bunaltıcı olduğunu öğrendiler. Fakat mecburen bir şekilde bu yeni yaşam biçimine adapte oldular. Sonuçta insanlar da hayvanlar gibi değişen şartlara zamanla uyum sağlayan canlılardır. Mesela bu Corona’dan önce arkadaşlarımla aşağı bahçeye iniyorduk. Herkes telefonla birbirini arıyordu aşağı inmek için. Tek tek herkesi telefonla arayıp aşağı iner misin diye soruyorduk birbirimize. Hatta bahçeden sonra birbirimizin evine gidip orda oyuna devam etmek için annelerimizden izin alıyorduk. Şimdi onlar o kadar garip geliyor ki… Birbirimizin evine gitme fikri, o kadar alışılmadık, sanki hiç yapmamışız gibi geliyor. Çünkü artık buna alıştık. Kimsenin kimseye gitmeyip sadece çok ara sıra yüz yüze görüşebildiğimiz bu günlere…

Bence bir virüs bu kadar bizi ayırmamalı. Aramızda maske ve mesafe olsa da kendimizi izole etmek yerine hep beraber sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla ve akrabalarımızla görüşebiliriz. Ayrıca kendimizi izole etmek bizi yalnızlığa iter. Arkadaş bulmamızı ve mutlu olmamızı zorlaştırır. Ancak bazı süreçlerde olgunlaşmak, düşünmek ve sakinleşmek için izole olmak en iyi yöntemdir. Aslında kişiden kişiye göre bu durum değişebilir. İnsanlar artık bu duruma adapte oldukları için alışkanlıkları da farklı, olaylara verdikleri tepkiler de farklı. Bir insan kendini herhangi bir durum için izole edebilir. Belki bu onu rahatlatıyordur ama kendimizi her durumda izole edip bunu da alışkanlık haline getirmemek gerekir.

Yüz yüze görüşebildiğimiz eski günlere tekrar kavuşabilmek dileğiyle…

(Visited 19 times, 1 visits today)