GÜNEŞ IŞIĞININ GÖZE VERDİĞİ ZARARLAR

Merhaba, bugünkü konum “Güneş Işığının Zararları” ile ilgili olacaktır. Güneş hayatımız için çok önemli bir şeydir. Mesela Güneş olmadan yaşayamayız ama varken de zararları da vardır. Ancak yararlarından daha azdır. Haydi başlayalım.

Çoğu insan güneş gözlüğü takmayı sevmez, ben de öleyim ama bazen mecburen takmak zorundayım. Yoksa o güneş ışınları, özellikle yaz aylarındaki ışınlar gözlerimize de çok zarar vermektedir. Hele hele Güneş’e gözlüksüz bakmak. Bunu çok yapan insanlarda ise görülen bazı hastalıklar vardır. Bazıları ise hastalıktan da ötedir. Mesela;

Kalıcı görme kaybı, göz kapağında kanser riskleri, katarakt, şaşılık ve fazlası. Fakat bunlardan korunmak için birkaç yöntem vardır.

Özellikle yazın çıplak gözle Güneş’e doğrudan bakmayın, güneş gözlüğü ya da özel lensler kullanın, Güneş’in tam tepede(Saat 12.00-14.00 civarı) olduğu zamanlar dışarıya çıkmayın. Zorunda kalırsanız tedbir alarak çıkmanız daha güvenli olur. Çok gerek yok ama isterseniz şemsiye bile alabilirsiniz. Şimdi ben Güneş kötü demiyorum. Tabi ki iyi, sonuçta D vitamini fakat zararı da vardır. Mesela ekmek bizlere şeker kadar hızlı olmasa da enerji verir. Sizin buna ihtiyacınız vardır. Fakat her gün ekmek yemenin sizlere de zararı olacaktır.

Yardım alınan kaynak:https://www.ntv.com.tr/saglik/gunesin-gozlere-verdigi-6-zarar,EvXcSwLBpUmnigKH7G86BQ

Güneş ile ilgili görsel sonucu

(Visited 132 times, 1 visits today)