Günümüzdeki Rol Modeller

Bazıları yaşadığı hayatı, kurduğu sabit düzenini ve büründüğü kişiliği kabullendiği için farklı bir yaşam tarzına sahip olmaktan ürperir. Bazıları ise yeni yaşanmışlıklara yelken açmak, farklı yaşam tarzlarına tanıklık etmek ve insanların iç dünyasında bir gezintiye çıkabilmek ister. Birbirinden farklı tonlarca kitabın okunması, dizilerin, filmlerin izlenmesinin altında yatan temel sebep de aslında biz insanların başka olayları yaşamak istemesi ve kendimizde olmasını istediğimiz özelliklere farklı karakterler sayesinde erişebilmek istemesidir.

Herkesin çok sevdiği ya da hiçbir zaman unutamadığı bir kitap, film veya dizi vardır. İnsanların bu tür şeylere bağlanmasındaki en büyük faktör okudukları kitapta ya da izledikleri filmde kendileriyle bağdaştırdıkları bir karakter olmasıdır. Özellikle gençler, henüz kendi kişiliklerini aramakta olduğu için hayali bir karaktere daha çok bağlanırlar. Kendilerinde çizecekleri yolda sahip olmak istedikleri özellik hangi karakterdeyse onun gibi olmaya çalışırlar ve o karakter gibi davranmaya başlarlar. İnsanlar, bu durum bir kitap karakteri ile ilgili yaşandığında normal karşılarken bir film karakteriyle ile ilgili olduğunda tuhaf karşılar. Aslında iki durumda da bir arayış durumu olmasına rağmen kitaplar toplum içinde daha kutsal bir nesne olarak karşılanır. Çünkü filmler izleyici tarafından bir çaba harcanarak izlenmez hepsi film ekibinin işidir ancak kitap okuyabilmek için belli bir çaba harcanması gerekmektedir. Aynı zamanda kitap karakterlerinin her zaman daha iyi ve örnek alınabilecek bir rol model olduğu düşünülse de eğer bir insan kendine kötülüğü örnek alacaksa bunun film ya da kitap karakteri olmasının önemi yoktur.

Günümüzde üretilen yapımlar göz önüne alındığında teknolojinin getirdikleriyle çağın değişmesi filmlerde devrime yol açmıştır. Artık gençlerin kendilerine rol model olarak seçtikleri karakterler toplum tarafında tasvip edilmeyen kişiler olmuştur. Bu durum yalnızca filmler için geçerli olmamalı, kitaplar için de geçerliliğini korumalıdır. Önemli olan örnek alınacak karakterin bizlere ne katabileceğidir.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)