Gürültülü Yaşam

Bildiğimiz üzere dünyamızın yaşadığımız bu zaman diliminde oldukça fazla problemleri var.Bunların aralarında çok önemli yer alan bir problem var o da kirlilik.Peki ya kirlilik kavramı sadece gözle görebilidğimiz şeyler midir?Bunun cevabı tabii ki de hayır,gözle göremediğimiz bir sürü kirlilik vardır aslında.Gözle göremediğimiz fakat bizi gerçekten de rahatsız eden bir kirlilik vardır.O da gürültü kirliliğidir.Peki ya nedir bu gürültü kirliliği?

Gürlütü kirliliği veya diğer adıyla ses kirliliği, insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı sesoluşumudur. Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.Gürültü kirliliği yaratan etmenleride söyle açıklayabiliriz.Dünya çapında en yaygın gürültü türü ulaşım sistemlerinden kaynaklanır.Motorlu araçların yanı sıra uçak ve Demiryolu araçlarının yarattığı gürültü de önemli bir yer tutar.Şehir planlamacığında yanlışlar yapılması sanayi ve yerleşim alanlarının birbirine bitişmesine neden olabilir ve sonuç olarak sanayi alanının yarattığı gürültü kirliliği komşu yerleşim birimlerinde yaşayanların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Gürültü kirliliği yaratan diğer etmenler arasında özellikle istirahat saatlerinde yayılan araba alarmları, acil durum sirenleri, çeşitli beyaz eşyalar ile ev âletlerinin gürültüleri, fabrika-makine sesleri, yapım ve onarım çalışmaları, ses çıkaran hayvanlar, ses sistemleri, hoparlörler, maç, eğlence, dini-sosyal faaliyetler sayılabilir.

Gürültü kirlililiğini kontrol etmenin yolları da şunlardır;Kontrol hiyerarşisi kavramı, ortamda veya işyerindeki gürültüyü azaltmak için kullanılır. Mühendislik gürültü kontrolleri, gürültü yayılımını azaltmak ve bireyleri aşırı gürültüden korumak için kullanılabilir. Gürültünün kontrolü uygun veya yeterli değilse bireyler kendilerini gürültü kirliliğinin zararlı etkilerinden korumak için bazı adımlar atabilirler. İnsanlar yüksek sesli ortamda bulunmaları şartsa, işitme koruyucu araçlar  kullanarak kulaklarının işitme sağlığını koruyabilirler.Son yıllarda mesleki gürültü riskleriyle mücadele etmek için ABD’de  Buy Quite.

Karayollarından ve diğer kentsel faktörlerden kaynaklanan gürültü, kentsel planlama azaltılabilir.  kara yollarının gürültüsü, gürültü bariyerleri  kullanarak, araç hızlarını sınırlandırarak, karayolu yüzey dokusunu değiştirerek, ağır araçları sınırlandırarak, daha iyi lastik tasarlayarak, frenlemeyi ve hızlanmayı azaltmak için araç akışını iyileştiren trafik kontrolleri kullanarak azaltılabilir. karayolu gürültüsünü azaltmak için yerel topografya meteroloji trafik işlemleri ve istenen en az gürültü miktarını hedefleyen bir bilgiseyar modeli oluşturmak bu stratejilerin uygulanmasında önemlidir. Yolun proje planlamasında bu çözümler araştırılırsa binadaki gürültü azaltma maliyetleri de azalır.

Uçak gürültüsü daha sessiz jet motorlarıkullanılarak azaltılabilir. uçuş yolunu ve gün içinde uçak pist kullanım zamanının değiştirilmesi de havaalanı yakınında oturan sakinlere faydalıdır.

İnsan sağlığına etkisi olarakta fizyolojik ve piskolojik olarak büyük etkileri vardır.Bu fazla sesler fazla strese,kulak duyma yetkisini kaybetmesine veya kulak çınlamasına sebeb olabilir.Bu ve bunu gibi daha kötü sonuçlar istemiyorsak gürültü krililiğinin önüne geçmeliyiz.Herkes daha duyarlı olursa bu üstesinden gelenebilecek bir konu.

 

(Visited 18 times, 1 visits today)