Güven

GÜVEN: Korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu. Size bu kadar güvenen insanlar var mı? Bu insanları kaybetmemek için neler yapmalıyız? Bu kişiler neden bize bu kadar güveniyor? Ben şimdiye kadar çok insana güvendim. Bazılarının sonu kötü bitse de güvenmek çok güzel bir his. Keşke herkes güvenilir olsa. Ben, bana çok iyi davranan insanlara pek güvenmem belki sonunda bir art niyet olabilir.  Maalesef bir insanla tanıştığımda ona karşı çok büyük bir güven gelir. Aslında bu çok iyi bir şey değil bazen de işi kolaylaştırıyor tabii.  Bu insanların bence bize güvenme sebebi onlara iyi davranıp onları bazı şeylere karşı korumamız ve onlara sırlarımızı anlatıp dertleşmemiz. Güvendiğimiz insanları kaybetmemek için öncelikle ona yalan söylemememiz gerekiyor.

GÜVEN ile ilgili görsel sonucu

Bir de kendimize güvenme durumu var tabii kendine güvenen insanların davranışlarından bazıları;

Önce kendilerine bakarlar
Mutluluk kendine güven konusunda çok kritik bir element. Kendine güvenen kişiler, diğer insanların kendileri hakkında ne düşündüğünün aksine öncelikle kendi kendilerinden memnun oluyorlar. Şunu biliyorlar ki, hiçbir zaman diğer insanların dediği kadar iyi veya kötü olunmuyor.

Başkalarını yargılamazlar
Kendine güvenen insanlar diğer kişileri küçümsemezler. Çünkü iyi hissetmek için başkalarını küçümsemeye ihtiyaçları yoktur. Ayrıca kendilerini başkalarıyla karşılaştırmaya da ihtiyaç duymazlar.

Gerçekten istemeden ‘evet’ demezler
Kendine güvenen kişiler ‘hayır’ denmesi gereken bir durumda ‘Yapabileceğimi sanmıyorum’, ‘Emin değilim’ gibi cümleler yerine direk ‘hayır’ derler. Bunun daha sağlıklı olduğunu bilirler. Kesin konuşurlar.

Konuşmaktan çok dinlerler
Diğer kişileri dinleyerek daha çok öğreneceklerini ve gelişeceklerini bilirler. Başkalarıyla iletişimi kendilerini bir kanıtlama aracı olarak görmezler.

Kendilerini sınarlar
Çabaları sadece küçük başarılar getirse bile, kendilerini sınamaktan geri durmazlar. Küçük zaferlerin motivasyon sağladığını bilirler.

İlgi beklemezler
Kendilerini önemli biriymiş gibi göstermeye çalışmaktansa kendileri olurlar.

Hata yapmaktan korkmazlar
Kendi fikirlerini açıklamaktan kaçınmazlar. Hata yapmanın doğru yolu bulmak için iyi bir ders olduğunu ve kendi doğrularının da diğer kişiler için yararlı olacağını bilirler.

Geri çekilmezler
Bir fırsat gördüklerinde nelerin yanlış gidebileceği hakkında endişe duymak yerine kendi kendilerine ‘Beni ne durdurabilir ki?’ diye sorarlar.

Diğer kişileri tebrik ederler
Kendine güvenen insanlar, diğer kişilerin yaptığı işleri eleştirerek onları küçültmeye çalışmazlar. Tam tersine farklı insanları başarılı işlerinden dolayı tebrik ederler.

http://www.hurriyet.com.tr/kendine-guvenen-insanlar-nasil-davranir-28709353

(Visited 196 times, 1 visits today)