Güzel Bir Dünya

İnsanoğlu dünyaya geldiğinden beri dünyaya verdiği zararları saymak pekte mümkün değil açıkçası. Bu durumu aslında herkes eleştiriyor, herkes bu durumla ilgili rahatsızlıklarını, üzgünlüklerini belirtiyor ama kimse hiçbir şey yapmıyor ya da herhangi bir şeyi düzeltmek, değiştirmek için uğraşmıyor.
Biz, insanlar dünyadaki kaynakları sadece kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda sömürmeyi, tüketmeyi hak görüyoruz fakat hiçbirimiz bu dünyada sadece bizim değil bir sürü canlının da yaşadığını göz önünde bulundurarak hareket etmiyor.
Şu anki en büyük sıkıntılardan biri küresel ısınma. Bizim düşüncesiz ve zararlı davranışlarımız yüzünden ozon tabakasının büyük bir kısmı zarar gördü ve güneşten gelem zararlı ışınlar atmosferi geçip dünyamıza ulaşıyor ve yine bizim oluşturduğunuz sera gazları yüzünden atmosferden geri çıkamıyor. Dünyada kalan zararlı ışınlar sıcaklığı arttırıyor. Buzullar eriyor, orman yangınları çıkıyor ve bir sürü hayvan türü ölüyor. Örneğin şu an Avustralya’da çıkan küçük bir yangın küresel ısınma ve çok büyük sıcaklık farkları nedeniyle söndürülemiyor ve bir sürü hayvan türünün nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Koskocaman bir ada yandı. Çok büyük alan kaplayan ormanlar yandı bitti. Büyük çaplı oksijen üreticileri öldü.
Kuzey kutbunda ve Güney kutbunda eriyen buzullarla birlikte bir sürü kış hayvanı evsiz kaldı ve çoğu açlıktan çoğu diğer koşullara dayanamamaktan öldü.
Zengin insanlar hayvan kürklerini hayvanlardan çalıp giymeyi de kendine hak görüyor. Bir sürü ayı, tilki, kurt kürkleri için öldürülüyor. Bir sürü fil dişi, bir sürü gergedan boynuzu için öldürülüyor. Bir sürü aslan, timsah, kaplan ve başka başka hayvanlar sirkler ve hayvanat bahçeleri için doğal habitatlarından alınıp kafese kapatılıyor. Yani kısacası insanların eğlencesi olmak için acı çekiyorlar
Bunlar hayvanlara verdiğimiz zararlardı tabii ki bir de insanlar arasındaki savaşlar var. Gelişmiş ülkeler bildiğimiz üzere doğal kaynaklar ve yeraltı kaynakları açısından pek zengin değil fakat diğer ülkeleri sömürgesi altına alıp o ülkelerin yerli halkına yaptığı işkenceler doğrultusunda bir sürü yeraltı kaynağına sahip oluyor. Afrika ülkelerindeki insanlar başka ülkelerin ihtiyaçları için çalışıyor.
Ülkeler gelişmek, yükselmek uğruna her şeyi yapıyor ama yerli halkın ne yaşayabileceğini düşünmüyor.
21. yüzyılda hala fiziksel bir savaşa girebilme ihtimali ile yaşıyor çoğu ülke. Hala bir sürü ülkede medikal yetersizlikten bir sürü insan ölüyor.
Eğer dünyadaki insanlar özellikle ülke liderleri kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmek yerine diğer insanların ve dünyanın iyiliğini düşünebilseydi birazcık olsun vicdanlarıyla düşünebilseydi işte o zaman dünya daha güzel bir yer olurdu.

(Visited 40 times, 1 visits today)