Güzelliğimiz

Güzellik herkesin kendi anlamını verebileceği bir kavramdır. Yüzlerce insanın güzellik hakkında aynı şeyi düşünmesi imkansızdır. Tamamen sübjektiftir ve doğrusu yanlışı yoktur. Bu nedenle kimseyi güzellik algıları için yargılayamayız. Buna rağmen, sosyal medyada belirli bir güzellik algısı insanlara diretilmektedir.
Teknolojinin gelişmesiyle sosyal medya da değişti ve kendine göre bir güzellik algısı oluşturdu. Sosyal medyada genel olarak güzel veya yakışıklı olduğu düşünülen insanların genelde benzer göründüğü veya birbirlerine benzeye çalıştıklarını fark etmişsinizdir. İnsanlar artık güzelliği tekdüzelikle karıştırmaktalar. Her güzel insanın burnu aynı şekilde olmalı, gözü aynı renk olmalı gibi çok belirgin özellikler bekleniyor insanlardan. Farklılık ve özel olmak artık pek değerli değil çoğu insan için. Sosyal medyada aynı özelliklere sahip insanları görmek, çocukları ve özellikle gençleri etkileyebiliyor. Bazı fiziksel özelliklerimiz tamamen kontrolümüz dışındadır. Her ne kadar spor yaparsak yapalım istediğimiz vücut şekline sahip olamayabiliriz. Fakat, sosyal medyada yansıtılan benzer görünümlü insanlar, diğerlerini eksik hissettiriyor. Bu o insanların suçu değil tabii ki de ancak herkesin daha açık fikirli olması gerekiyor.
Eskiye baktığımızda daha doğal görünümlü insanların daha güzel bulunduğunu fark ediyoruz. Ayrıca eskiden güzellik algısı çok farklı görünen insanları da barındırıyordu. Ancak günümüzdeki sosyal platformlarda yapılan reklamlar ve promosyonlarla beraber bu farklılık görülmüyor. Çok ünlü bir kişi kendi sosyal hesabından kullandığı bir ürünün reklamını yapıyor ve onun gibi görünebileceğimizi söylüyor. İnsanlar bu söylemleri duyunca kendileri de ona benzemeleri gerektiğini düşünüyor. Fakat, en başta söylediğim gibi, herkes birbirinden farklı bir güzelliğe sahip olabilir. Sosyal platformlarda şu an bu gösterilmiyor ve eskisi gibi güzellik algısı geniş olamıyor.
Güzellik her zaman görünüşle ilgili de olmayabilir. Bazı çok güzel görünen insanlara ettiğiniz 5 dakikalık sohbet sonucunda aynı gözle bakamayabilirsiniz. Her ne kadar dış görünüş ilk izlenimde etkili olsa da bir insanı gerçekten ilginç ve güzel yapan asıl faktör o insanın kişiliği ve zihnidir. Hatta birini ilk başta hiç güzel bulmayabilirsiniz ve sizin güzellik algınıza uymadığını düşünebilirsiniz. Fakat, bir süre vakit geçirdikten sonra o kişiyle iyi anlaşırsınız ve onu umursamaya başlarsınız. İlişkiniz geliştikçe size ilk başta güzel görünmeyen kişi, yaşadıklarınız, konuşmalarınız ve paylaşımlarınız sonucunda dünyanın en güzel insanı olarak görülebilir. Bu da gösteriyor ki, güzellik iki katmandan oluşur. Birincisi yüzeysel ve neredeyse anlamsız dış görünüş; ikincisi de derin ve önemli olan iç güzellik ve kalbin temizliğidir.
Sonuç olarak, sosyal medya bizlere çok dar bir güzellik algısı dayatmaktadır. Bunlara rağmen, bizi insanlara asıl çeken düşüncelerinin ve niyetlerinin güzelliğidir. Bu yüzden, dış görünüşün önemli olmasına rağmen asla en önemli faktör olmadığını unutmamalıyız. Sosyal platformlar zamanla bizi tekdüzeliğe alıştırmaya çalışmışsa da biz kendi farklılığımızla çok daha mutlu olabiliriz.

(Visited 3 times, 1 visits today)