Güzellik Yanıltır

Önemli olan kişinin iç güzelliği  mi yoksa dış güzelliği mi ? Uzun yıllardır herkesin sorup durduğu bir sorudur Herkes ” iç güzellik tabii, dış güzellik geçicidir  der” . Evet , hepimiz katılıyorsunuz değil mi ? Aslında bu koskocaman ironi . Madem öyle , neden hepimiz dışımızı süsler olduk ? İnsanlar önce birbirlerinin yüzüne , fiziğine bakar , tepeden tırnağa  birbirlerini inceler  giydikleri kıyafetlerden , yaptıkları makyaja kadar her şeyi eleştirirler , aslında bunu yaparak bir bakıma insanlar hakkında bilgi edinmeye çalışırız . Kitaplar da böyle okumadan önce hepimiz kitapların kapaklarını inceleriz , daha önceden kapağını beğenip aldığım pek çok kitabı yarıda bıraktım fakat  konusunu beğenip aldığım kitapların hiçbirini yarıda bırakmadım .  Dış görünüşlerine aldanıp çevremize alırız fakat bu insanları tanıdıkça onlardan uzaklaşırız ve ilişkilerimiz kısa sürede biter .

Gerçek hayatın sıkıcılığından mı acımasız oluşundan mı bilinmez ,  hepimiz sosyal medya ağları üzerinden kendimizi baştan yaratmaya çalışıyoruz , olmak istediğimiz kişilermiş gibi rol yapıyoruz   bunun sebebi İnsanların  hep mükemmelin peşinden koşmasıdır . Kibir duygumuz gelişmiştir , mükemmel olduğumuzu düşünür veya öyle olmak  isteriz ve başkalarınında da bunu ararız . İnsanlar yargılar  ve ruhlarından önce fiziksel görünüşe eriştiğimizden   insanların dış görüşlerine bakarak bazı ön yargılar ediniriz  , bunun yanlış olduğunu her ne kadar bilsek de bunu hepimiz yaparız .Gerçek şu ki Einstein’ın dediği gibi  ” Ön yargıları parçalamak , atom parçalamak kadar zordur . ” Kişi ne yaparsa yapsın dış görünüşü ile yargılanır .

Dış görünüş yanıltıcıdır , dış güzellik insanları cezbeder çünkü bu ilk bakışta tek iletişim yoludur fakat etkisi kısa sürer ve insan er ya da geç gerçeği fark eder . Güzellik de  tanrının bize bir hediyesidir , bu hediyenin sadece paket ile övünmek yanlış olur .  Paketler , hediyeler ilk alındığında göze çapar fakat hediyeye ulaşmak için onu yırtmamız gerekir ,  insanlarından içi dışından çok daha değerlidir  . İç güzelliği olmayan bir insan boş bir paket gibidir  anlamsız bir yanılsama , güzellik de öyledir kısa süreli bir illüzyon .

28 yaşındaki Lizzie , kilo alma problemi yaşayan tek gözü görmeyen ve çocukluğu boyunca pek çok hastalık geçirmiştir . Özellikle lise yıllarında dış görünüşü sebebi ile zorbalığa uğramıştır bunlarla baş etmek bir yana bir gün interneti açıp dünyanın en çirkin kadını seçildiğini görünce dünyası başına yıkılmış . Defalarca kez intiharı düşünmüş fakat hayata tutunmuş , her geçen günde daha çok güçlenmiştir . Doktor doktor gezmeyi bırakıp kendini olduğu gibi kabul etmeye karar verdi . Görünüşü yüzünden aşağılanan çocuklar için kampanyalar düzenleyip para toplamaya başladı . Kısa süre içinde çok destek gördü ünlü TED konferansından konuşmacısı oldu , milyonlar tarafından izlendi ve içinde otobiyografisi olan iki kitap yazdı ve Lizze’nn hayatını konu alan bir film çekildi ve şimdilerde  dünyanın en cesur kadını olarak anılıyor . Onun içindeki güzelliği gören ve onu seven bir kocası ve bir sürü arkadaşı var .

Hepimiz güzeli ararız ,bazen dış dünya ile o kadar meşgul oluruz ki kendimizi unuturuz . Kendinize bakın , fiziksel olarak güzelleşin ama daha da önemlisi ruhunuzu güzelleştirin .  Ruhun güzelliği bedenin güzelliği kadar kolay görülmez ve güzelliği yüzde arayanlar çirkin kalplere mahkum kalırlar . Dış görünüşe gereğinden fazla anlam yüklemeyi  bırakıp gerçek güzelliği daha derinlerde aramalıyız . İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır ve düşünceleri ile uğurlanır . “Görünüşe göre hüküm vermeyin ; zengin bir kalp, ucuz bir ceketin altında olabilir .”

(Visited 95 times, 1 visits today)