Güzellik

Günümüzde yaygı olan teknoloji ile insanların pek çok özelliği etkileniyor.İnsanlar kendilerine özgü olan özellikleri değiştirmek için çabalıyor ciddic paralar harcıyor.Geçmiştede ince kaş düşük bel renkli giysiler gibi moda akımları vardı fakat insanlar bu kadar dış görünüşüne takıntılı değildi.Günümüzde yaygın olan sosyal medya kullanımıyla insanların ne yaptırdığını çok yakından takip ediyoruz.Ünlülerin övülen güzellikleri yaptırdıkları operasyonlar herkesin ilgisini çekmekte.

Güzelliğin bireye etkisi, topluma da etkisi demektir. Bu nedenle güzellik kavramına yönelik olarak, toplumlar içerisinde yer edinmiş olan birçok algı bulunur. Günümüzdeki algıları ele alırsak uzun boy ince bel renkli göz ön plandadır.Bu standartların insana birçok zoraki etkisi bulunur mesela özellikle gençler zayıflamak amacıyla birçok diyet deniyor yada kendilerine zarar veriyor kore güzellikle algısına uyup idollere benzemek isteyen gençler günde 500 kalori alıp kilo vermeye çalışarak bazal metobalizma hıznı düşürebiliyor.Bu yaptıkları diyeti bıraktıkları anda ciddi kilo alımı ile karşılaşabilirler.İnce bir bel içinde korse kullananlar var korse kullanımı birçok kasın incinmesine sebep olabilir.

Güzelliğin bireye etkisi, topluma da etkisi demektir. Bu nedenle güzellik kavramına yönelik olarak, toplumlar içerisinde yer edinmiş olan birçok algı bulunur. Günümüzdeki algıları elealırsak uzun boy, ince bel, renkli göz ve daha sayabileceğimiz birçok standart ön plandadır.Bu standartların bizlere olumlu veya olumsuz birçok etkisi bulunur.

m bu zararlara rağmen sağladığı görünüm, beraberinde getirdiği olumsuzluklarının önüne geçmiştir. Güzel görünme çabası, olumsuzluklara rağmen her zaman ön planda olmuştur.Var ettiğimiz bu algılar zamanla haz vermekten başka standart haline dönüşmüştür ve bir beklentiye dönüşmüştür.Yetersizlik özgüvensizlik gibi problemlere yol açan bu güzellik algıları insanları piskolojik olarakta etkilemeye başlamıştır.Araştırmalara göre

Dünya’daki kadın nüfusunun sadece %4’ü kendini güzel bulmaktadır.
Genç kızların %72’si üzerlerinde, yoğun biçimde güzel olma baskısı hissediyor.
Kanların %80’i her kadının bir güzelliğe sahip olduğuna inanıyor ancak kendilerindeki güzellik için bir yorum yapamıyorlar.
Kadınların %54’ü, kendi dış görünüşlerini acımasızca eleştiriyor.
Bu sonuçlara bakıldığında günümüzdeki güzellik algısının kadın üzerinde etkisini daha net görebiliyoruz.
güzelliğin ne olduğu sorusu halen net bir biçimde cevaplanmış değildir. Ancak üzerine farklı şekillerde çok sayıda tanımlama yapılmıştır.Bununla birlikte kavramın yapılan farklı tanımları incelendiğinde, odağında hep insanın yeraldığı görülmektedir çünkü insan için güzelin anlamından çok güzel görünmek önemli olmuştur Bu durum dolayısıyla aynı zamanda güzelin de nasıl olduğunu arayan insan, arayışını kendine yönelterek, güzelliği insan bedeninde bulmaya çalışmıştır.
(Visited 4 times, 1 visits today)