Haftaların En Güzeli

7-13 Nisan Sağlık Haftasıdır bu haftanın amacı sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır. Hafta boyunca insan sağlığı konusunda radyolarda konuşmalar yapılır.Fakat bu sefer bir farklılık yaratmak için çeşitli sebeplerden dolayı hastanede olan insanlar için özel etkinlikler üretmek isterim.

Öncelikle insanların bulaşıcı bir hastalığı olmadığı sürece birbirlerini motive etmeleri ve bu özel haftayı beraber kutlamalarını sağlardım.Fakat diğer insanları unutmamak gerek onlar içinde televizyon veya radyo gibi yerlerden bilgilendirme yapabiliriz.Bu bilgilendirme belki doktorların televizyona çıkıp durumlarından bahsedebilir veya insanları motive edebilir bu tarz şeyler sayesinde bu özel hafta yani 7-13 Nisan haftasında çoğu insanı bilgilendirebiliriz.Aslında düşününce sağlıkçılarımızın yeri geliyor yakınlarımızın hayatını kurtarıyor yeri geliyor bizim hayatımızı kurtarıyorlar ve yaptıkları iş oldukça zor her hangi bir kolunun kaymasında hastayı kaybedebilirler fakat ülkemizdeki doktorlar işlerini çok iyi yapıyor ve bu önemli haftada onları kutlamak veya onları anmak bizim için çok zor olmamalı o yüzden bir haftalık bir eğlence takvimi düzenleyebiliriz.Öncelikle ilk gün oryantasyon günü gibi insanların birbiri ile kaynaşmalarını sağlayabiliriz ve hastanenin çeşitli köşelerine eğlenceli ve geliştirici yani öğretici oyunlar koyabiliriz.Ardından da güzel bir yemekle ilk günü sonlandırabiliriz . İkinci gün hastaların eğlenmesi üzerine kurulacak olan bir simülasyon yani kendilerini bir dockor veya hemşire gibi hissetmeleri için bir simülasyon yapılabilir.Bu simülasyon sayesinde belki de gelecekte doktor olmak isteyenlere bir deneyim olabilir küçük hastalarımız için ve ardından yemekle yine bu günü sonlandırabiliriz. 3. güne geldiğimizde bir çeşitli konferans yapılabilir bütün herkesi bilgilendirmek için ve bu haftayı her yıl evde bile olsa kutlamak için insanları bilgilendirebiliriz 1. 4. gün yine çeşitli aktiviteler ile insanları eğlendirebiliriz mesela ilk gün yaptığımız gibi hem öğretici hem eğlendirici oyunlar aracılığıyla yapılabilir. 5. gün son gün olabilir çünkü hastalar çok yorulmamalı bu yüzden 6. Ve 7. günü boş bırakıp onların dinlenmesini sağlayabiliriz zaten çoğu hastanın aldığı ilaç ağır ilaçlar olduğu için böylesi daha iyi olabilir fakat 5. gün yapılacak aktivite bir parti düzenlenebilir.Bu şekilde hem anlamlı hem de eğlence dolu bir haftayı bütün hayatları boyunca hatırlayabilirler.

Sonuç olarak insanların kendilerinde olan bazı sağlık problemlerinden dolayı bazı aktivitelerden mahrum kalabiliyor ama bu güzel hafta sayesinde insanlar hem sosyalleşebilir hem de bütün sağlık çalışanlarının bu zorlu senelerde kutlaması için verilmiş olan  bir haftayı da onları tebrik ederek geçirebiliriz.

 

 

(Visited 23 times, 1 visits today)