Halide EDİP ADIVAR

Milli  mücadelenin en önemli kadın kahramanlarından biridir.Halide edip yazar siyasetçi akademisyen öğretmen ve daha birçok yönüyle Türk tarihinde yerini almış önemli bir kadındır.Kadınların eğitimi ve kadın hakları hakkında birçok çalışması bulunur. O bir edebiyat kadınıdır. Her zaman vatan sevgisiyle ve harika eserleriyle aklımızda kalacaktır.

Osmanlı’ nın son dönemlerine denk gelen yaşantısı sırasında İstanbul’ un işgali sırasında büyük mücadele vermiş ve kadın kahramanlar arasında yerini almıştır. Aynı zamanda gazetecilik konusunda da büyük işlere imza atarak Anadolu Ajansı’nın kurulmasına destek vermiştir. İşgal sırasında Fatih mitinginde kürsüye çıkan ilk konuşmacı olmuştur. Sonra Üsküdar mitingi ve sonra Kadıköy mitingiyle devam etti.Ve en son Sultan Ahmet mitingiyle büyük kitleleri harekete geçirerek milli mücadele desteğini net olarak ortaya koymuştur.

Bir kadın olarak cephede görev almak istediğini Mustafa Kemale bildirdi.Sakarya savaşında onbaşı oldu.Kurtuluş savaşı dönemlerini anlatan romanları öyle çok beğenildi ki …Ateşten gömlek Türkün ateşle imtihanı bu eserlerden bazılarıydı.

Savaşlarda gösterdiği başarılar o kadar önemliydi ki bir kadın olarak istiklal madalyasına hak kazandı. Gösterdiği vatan  mücadelesi  edebiyat eserleri ve kadın hakları için verdiği mücadele her zaman takdir edildi. Halide Edip Adıvar gerek edebi yönüyle gerekse kadın hakları ile ilgili yaptığı çalışmalar  ve milli mücadeleye verdiği destek ile kadınların neler yapabileceğini insanlara gösteren ve bu güne örnek olan kadın kahramanlardan biridir. Halide Edip Adıvar VE BİRÇOK KADIN KAHRAMANI SAYGIYLA VE SEVGİYLE ANIYORUZ.

(Visited 41 times, 1 visits today)