Ham Madde Zenginliği

Doğal kaynaklar metalardır, ara mallardan bitmiş ürünlere kadar kullandığımız her şeyi yapmak için kullanılan ham girdilerdir. Bu kaynaklar yeryüzünde henüz çıkarılmamış rezervler arasında bulunurlar.

Yenilenebilir kaynaklar ise, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve hidroelektrik enerjisi dahil olmak üzere kullanımla azalmayan kaynaklardır.

Fosil yakıtlar ve mayınlı metaller gibi yenilenemeyen kaynaklar, ekstraksiyonla tükenen sınırlı rezervlere sahiptir.

Jeolojik süreçlerin bir sonucu olarak birikintiler topaklanma eğiliminde olsa da, doğal kaynaklar dünyanın her yerinde bulunur.

Doğal kaynaklar hakkında bilinmesi gerekenler:

•Doğal kaynaklar değerlidir çünkü mal ve hizmet üretmek için çıkarılabilirler.
•Doğal kaynaklar dünyada doğal olarak bulunur ve insanlardan bağımsız olarak var olur.
•Doğal kaynaklar yenilenebilir veya sınırlı olabilir.
•Madencilik, birçok ülke için önemli bir endüstüri.
•Aynı şekilde petrol ve gaz da bazı ülkelerin doğal kaynaklarının büyük bir bölümünü oluşturmakta.

Petrol ve Gaz sektöründeki yatırımlar her zaman yüksek getirisi olan bir sektör olarak görülmüştür. Bu sektördeki herhangi bir yatırımdan tipik olarak öngörülen kazanç, normalde yatırılan ilk miktarın 5 ila 10 katı arasında. Riskler yüksek olsa da, bu sektörün çekici yüksek getirileri nedeniyle bu piyasaya yatırımlar akmaya devam ediyor.

Petrolün önemi birçok ülkenin hükümetlerinin gözünden de kaçmamış. Ülkelerinin ekonomisini canlandırmak isteyen birçok hükümet, bu sektöre yatırımı teşvik etmek için cazip vergi teşvikleri sunuyor.

Petrol önemli çünkü onu; okulda, evde, sağlık ürünlerinde, alışveriş sırasında, ulaşımda, hijyen ürünlerinde, yemek yaparken kullandığımız araç gereçlerde ve daha pek çok alanda kullanıyoruz.

Su, canlıların tamamen bağımlı olduğu en önemli doğal kaynaklardan biri ve mevcut en büyük kaynaklardan biri. Su kullanımı kırsal, modern, aile, eğlence ve ekolojik çalışmaları içerir. İçilebilir su varlık olarak su kıt ve içilebilir su varlıklarına erişilebilirlik dünya çapındaki en gerçek sorunlardan biri. Dünyadaki su varlığının sadece %3’ü insan kullanımına açık, ancak bunun bir kısmı bile kirli olduğu için kullanılamaz durumda.

Suyun yenilenmesi ve tüketimi arasında bir dengenin olması için anlayış, planlama ve yatırım önemli.

Su insanlar için çok önemli. S<span;>uyun vücudumuza birkaç faydası:
•Vücut ısısını düzenler.
•Göz, burun ve ağızdaki dokuları nemlendirir.
•Vücut organlarını ve dokularını korur. •Hücrelere besin ve oksijen taşır.
•Atık ürünleri dışarı atarak böbrek ve karaciğer üzerindeki yükü azaltır.

Biz insanlara göre su; sadece vücudumuz için hayati bir ihtiyaç değil, aynı zamanda her gün yararlandığımız bir kaynaktır. Evde yemek pişirmek, temizlik yapmak, duş almak ve sifonu çekmek için kullanıyoruz. Yiyeceklerimiz, giysilerimiz, cep telefonlarımız, arabalarımız ve kitaplarımız üretimlerinde su kullanılıyor.

Bana Türkiye’nin suya mı yoksa petrole mi sahip olmasını istediğimi sorsaydınız ben kesinlikle su derdim. Hem dünya şu anda ve ileriki zamanda kullanılabilir su konusunda büyük kıtlık çekiyor, hem de dünyada zaten yeterince petrol zengini ülke var. Kesinlikle bizim ülkemiz için daha iyi.

(Visited 9 times, 1 visits today)